Klub PiS zadeklarował głosowanie za przyjęciem budżetu na 2006 r. Posłowie opozycji zapowiedzieli, że mogliby poprzeć projekt budżetu po spełnieniu ich warunków. W czasie II czytania poprawki do projektu zgłosiły wszystkie kluby, sama Platforma Obywatelska złożyła ich 120. Od ich przyjęcia uzależnia poparcie dla projektu budżetu. SLD zapowiedział, że nie poprze budżetu.
W związku z pojawiającymi się odmiennymi interpretacjami prawnymi dotyczącymi terminu zakończenia prac parlamentarnych nad budżetem - czy powinien on trafić do podpisu do prezydenta Lecha Kaczyńskiego do 30 stycznia czy do 19 lutego - kluby PO, SLD i LPR wnioskowały, aby głosowanie w Sejmie odbyło się w piątek 20 stycznia. Jednak marszałek nie zwołał wcześniej posiedzenia i ostatecznie głosowanie ma się odbyć we wtorek.
Według konstytucji, jeśli prezydent nie dostanie budżetu do podpisu w ciągu 4 miesięcy od złożenia projektu w Sejmie, może podjąć decyzję o skróceniu kadencji parlamentu.
Kancelaria Prezydenta oświadczyła w ubiegłym tygodniu, że czteromiesięczny termin konstytucyjny na zakończenie parlamentarnych prac nad budżetem powinien być liczony od końca września 2005 roku. Oznacza to, że budżet powinien wpłynąć do prezydenta do końca stycznia.
Po przyjęciu przez Sejm, budżet trafi do Senatu, który może wprowadzić, bądź nie, poprawki. Jeśli Senat wprowadziłby poprawki do budżetu, wówczas Sejm musiałby jeszcze zająć stanowisko wobec nich. Dopiero po rozpatrzeniu senackich poprawek przez Sejm, budżet trafiłby na biurko prezydenta. Jeśli Senat nie wprowadziłby poprawek do budżetu, wówczas ustawa budżetowa trafiłaby od razu do prezydenta. Posiedzenie Senatu planowane jest na 30-31 stycznia.
Podczas czterodniowego posiedzenia Sejm będzie kontynuował prace nad trzema projektami autorstwa PO, które zakładają, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu mają otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych. Zgodnie z wyliczeniami autorów projektu, koszty wprowadzenia proponowanych zapisów to ok. 22 mln zł rocznie.
Na posiedzeniu posłowie mają zająć się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy samorządowej. Chodzi w niej o przeprowadzanie przedterminowych wyborów władz samorządowych, a problem dotyczy głównie Warszawy. Jeśli Sejm przyjąłby poprawki Senatu, wówczas wybory prezydenta stolicy odbyłyby się jesienią, kiedy kończy się kadencja samorządów, a do tego czasu Warszawą rządziłby komisarz. Jeśli poprawki Senatu nie przejdą, wybory te odbyłyby się w lutym lub marcu.
Sejm ma wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem na to stanowisko jest prezes fundacji "Ius et Lex" Janusz Kochanowski, który uzyskał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zgłoszony przez PiS prof. Kochanowski jest jedynym kandydatem na to stanowisko.
Izba ma też wybrać posłów oskarżycieli w postępowaniu przed Trybunałem Stanu w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej byłego ministra skarbu Emila Wąsacza. Kandydatami są: Edward Ośko (LPR) oraz Jan Bury (PSL).
Decyzję, że Wąsacz stanie przed Trybunałem Stanu, podjął Sejm poprzedniej kadencji - w lipcu 2005 roku. We wstępnym wniosku o postawienie Wąsacza przed Trybunałem zarzucono mu nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU, Domów Towarowych "Centrum" i Telekomunikacji Polskiej.
Możliwe, że Sejm wybierze również członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Swoich kandydatów zgłosiły kluby: LPR, Samoobrony, PO i PSL. 30 grudnia - po wejściu w życie nowelizacji ustaw medialnych - przestała istnieć dotychczasowa, 9-osobowa KRRiT. Nowa, 5-osobowa Rada, ma zostać wybrana przez Sejm (2 osoby), Senat (1) i prezydenta (2) jeszcze w styczniu.
Kandydatem LPR do KRRiT jest naukowiec z Krakowa Lech Haydukiewicz. Samoobrona zgłosiła byłego wydawcę programu "Gość Jedynki" w TVP Tomasza Borysiuka. PO proponuje katolickiego dziennikarza Tomasza Arabskiego i eksperta od mediów Lecha Jaworskiego. Kandydatem PSL jest adwokat Stanisław Jekiełek, b. wiceprezes zarządu "Radia dla Ciebie" i b. dyrektor biura kadr telewizji publicznej.
ks, pap