Rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa, która wcześniej umorzyła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, teraz, po długim milczeniu i zasłaniając się formalistycznie traktowanymi przepisami prawnymi, odmówiła uznania pomordowanych przez NKWD polskich oficerów za "ofiary represji politycznej" - pisze "Rzeczpospolita" w artykule "Na Wschód przez Brukselę". Przypadek? Samodzielna inicjatywa Prokuratury Wojskowej? - Nic podobnego. To dalszy ciąg tej samej strategicznej gry, którą od lat wobec Polski prowadzi Rosja. W rzeczywistości chodzi nie o Katyń, ale o kształt relacji między Moskwą a Warszawą - uważa publicysta dziennika.
Wczoraj po południu do Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie zjechali borowcy i starannie przeszukali pomieszczenia Agencji. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", zrobiono to, gdyż dziś Agencję odwiedzi premier i to on na specjalnie zwołanej przez biuro prasowe rządu konferencji poinformuje o zakończeniu działania ANR. Oznaczać to będzie zmianę nazwy, prawdopodobnie redukcję pracowników oraz zmiany w zarządzaniu ziemiami po byłych pegeerach. Zlikwidowanie Agencji PiS obiecywał w kampanii wyborczej w ramach realizacji programu tak zwanego taniego państwa. Właśnie likwidacja ANR oraz połączenie dwóch pozostałych Agencji Rolnych (Agencji Rynku Rolnego z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) było jednym z głównych zadań rządu w ramach taniego państwa - czytamy w artykule "Dziś rząd ogłosi, że likwiduje Agencję Nieruchomości Rolnych".
Pierwsze sześć-siedem sekund ma decydujący wpływ na ocenę człowieka, którego widzimy po raz pierwszy. Prezydent Lech Kaczyński musi nad tymi pierwszymi sekundami popracować - pisze "Superexpress" w tekście "Ręczny problem prezydenta". Nie da się ukryć, że ostatnie trzy wizyty prezydenta - choć udane pod względem merytorycznym - zaczynały się od gaf. Najpierw, w lutym, z wyciągniętą dłonią na reakcję naszej głowy państwa musiał poczekać George Bush. Kiedy prezydent Kaczyński gościł w Paryżu wyraźnie zagapił się, kiedy witał go Jacques Chirac. W ostatnią środę w próżni zawisła dłoń kanclerz Angeli Merkel. - Shake hand (wymieńmy uścisk dłoni) - musiała szepnąć pani kanclerz naszemu prezydentowi, który wyraźnie myślami był gdzie indziej. - Język ciała prezydenta pokazuje, że paraliżuje go strach i przepełnia skrajna nieufność - ocenia Piotr Tymochowicz, zajmujący się kreowaniem wizerunku.
Były dyplomata, hrabia Piotr Andrzej D., aresztowany pod zarzutem przemytu około 75 kg heroiny, był dobrym znajomym wielu polityków - ujawnia "Życie Warszawy" w artykule "Dyplomatyczne związki z heroiną". Na początku lat 90. poznał Lecha Wałęsę i szefa jego kancelarii ministra Mieczysława Wachowskiego. Podczas pomarańczowej rewolucji Piotr Andrzej D. towarzyszył Lechowi Wałęsie podczas jego wizyty na Ukrainie. Hrabia D. chętnie pokazywał się też w otoczeniu innych polityków - uczestniczył w oficjalnych spotkaniach z Włodzimierzem Cimoszewiczem i Stanisławem Cioskiem. 60-letni były dyplomata został zatrzymany w miniony wtorek przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego. W samochodzie podejrzanego, w specjalnie skonstruowanym schowku, znajdowała się heroina zapakowana w 140 półkilogramowych paczek. Sąd aresztował arystokratę na trzy miesiące. Grozi mu kara do 12 lat więzienia.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania najwcześniej może zacząć obowiązywać od 2008 roku - uważa "Gazeta Prawna". Jest to zła wiadomość dla nawet 300 tysięcy Polaków pracujących legalnie w Wielkiej Brytanii. Po przeliczeniu zarobionych tam pieniędzy na złotówki muszą polskiemu fiskusowi zapłacić 20-30 proc. podatku. Dlatego domagają się zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Według dziennika w celu renegocjacji niekorzystnej dla Polaków umowy w naszym resorcie finansów w grudniu 2005 roku byli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, ale wyjechali z kwitkiem. Ministerstwo zaprzecza i mówi, że renegocjacje umowy trwają i powinny zakończyć się w tym roku - czytamy w tekście "Podwójne opodatkowanie do 2008 r.".
Przegląd prasy przygotował
Sergiusz Sachno
Przegląd prasy
Od poniedziałku, 13 lutego 2006, publikujemy codzienny przegląd prasy. Możesz go zamówić w formie newslettera, odwiedzając stronę: http://www.wprost.pl/newsletter/