Kura wyjaśnił, że w listopadzie 2005 r. rzecznik POKiN Jerzy Bukowski zaapelował w liście otwartym do ówczesnego prezesa IPN Leona Kieresa, by Instytut ustalił, czy na podstawie akt Układu Warszawskiego, przekazywanych przez MON do IPN, można by wszcząć takie postępowanie.
Według Kury, ponieważ cała sprawa trafiła do warszawskiego IPN, wystąpił on w drodze pomocy prawnej do krakowskiego IPN o przesłuchanie Bukowskiego i formalne odebranie zawiadomienia o przestępstwie. "Od tego dnia liczy się trzymiesięczny termin dla IPN na podjęcie decyzji, czy wszcząć śledztwo, czy odmówić tego" - dodał Kura.
Bukowski poinformował, że został przesłuchany w krakowskim IPN, gdzie potwierdził złożenie przez POKiN doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie. Według POKiN, Jaruzelski oraz inni ministrowie obrony PRL i najwyżsi rangą dowódcy wojska w PRL dopuścili się "zdrady ojczyzny poprzez poddanie polskich sił zbrojnych pełnej zależności dowództwu Układu Warszawskiego (de facto Armii Czerwonej) ze świadomością, że było to działanie na szkodę Polski i Polaków".
Według POKiN, podstawą śledztwa mógłby być art. 129 kodeksu karnego, który stanowi, że "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Szef MON Radosław Sikorski informował w styczniu tego roku, że odtajniony zostanie m.in statut Układu Warszawskiego. "Przewidywał on m.in. że w czasie wojny, w czasie konfrontacji między ówczesnym NATO a Układem Warszawskim polski żołnierz podlegałby radzieckiemu sądowi polowemu" - mówił szef MON.
Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Według planów paktu, wojska polskie miały atakować północne Niemcy, Holandię, Belgię i Danię. 25 lutego 1991 r. w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, a 1 lipca 1991 r. w Pradze rozwiązano struktury polityczne, co oznaczało likwidację układu.
To nie jedyna sprawa w IPN związana z Jaruzelskim. Katowicki oddział Instytutu, który prowadzi śledztwo dotyczące wprowadzenia stanu wojennego, zamierza mu postawić zarzuty w tej sprawie.
Archiwiści IPN nadal prowadzą badania, których celem jest odnalezienie i naukowe opracowanie danych co do ewentualnej współpracy gen. Jaruzelskiego ze stalinowską Informacją Wojskową. W czerwcu 2005 r. ujawniono pierwsze informacje, że z akt IPN wynika, iż Jaruzelski mógł być od 1946 r. tajnym współpracownikiem Informacji o pseudonimie Wolski.
pap, ab