Kruk została wskazana na stanowisko przewodniczącej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na mocy znowelizowanej niedawno nowej ustawy medialnej. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 marca 2006 roku uznał jednak, że przepis zgodnie z którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent jest niezgodny z konstytucją. Sentencja tego wyroku została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Trybunał uznał, że gdyby prezydent miał kompetencję powoływania i odwoływania przewodniczącego, każdorazowo musiałby uzyskiwać na taką decyzję zgodę premiera. Takie zaś rozwiązanie powodowałoby, że premier posiadałby faktyczny wpływ na obsadę kierownictwa KRRiT, co z kolei ograniczałoby niezależność Rady. Jeśli natomiast przyjąć, że prezydent nie potrzebuje do powołania przewodniczącego zgody premiera, oznaczyłoby to rozszerzenie katalogu prezydenckich uprawnień zawartych w konstytucji, czyli zmianę ustawy zasadniczej. "Brak podstaw do tego, by konstytucyjne uprawnienia prezydenta mogły być rozszerzone ustawą" - stwierdził Trybunał.
Z chwilą ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw" wyroku akt powołania Elżbiety Kruk na przewodniczącą KRRiT traci więc podstawę prawną - wyjaśnił po wyroku przewodniczący TK prof. Marek Safjan. Uchylenie tego przepisu oznacza, że chwilowo nie będzie trybu powoływania przewodniczącego, bo wcześniej Sejm musi raz jeszcze znowelizować ustawę. TK nie zakwestionował natomiast dotychczasowych decyzji podjętych przez Kruk.
Trybunał orzekając w sprawie konstytucyjności tzw. ustawy medialnej uznał ponadto, że niezgodny z konstytucją jest brak odpowiedniej vacatio legis, przyznanie Radzie prawa inicjowania i podejmowania działań w zakresie ochrony etyki dziennikarskiej oraz uprzywilejowanie nadawców społecznych. Nie uchylił jednak całej ustawy i odrzucił najdalej idący zarzut, że ustawa była uchwalona w złym trybie.
Ustawa o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji, została uchwalona w grudniu ubiegłego roku. Oprócz zmniejszenia z 9 do pięciu liczby członków KRRiT zlikwidowała też Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), powołując w jego miejsce Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
pap, ab