W pierwszej połowie kwietnia premier Kazimierz Marcinkiewicz odwołał Mecha z funkcji wiceministra finansów. O jego odwołanie wystąpiła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Doszłam do wniosku, że nie damy rady dobrze współpracować" - argumentowała wówczas Gilowska.
Premier podkreślał wtedy, że bardzo ceni kompetencje Mecha. "Jego kwalifikacje są naprawdę bardzo wysokie. To jest poza tym mój przyjaciel od wielu lat. Razem pracowaliśmy nad programem gospodarczym PiS. Na pewno wykorzystam jego kwalifikacje w innym miejscu" - powiedział wówczas Marcinkiewicz.
O Mechu stało się głośno, kiedy 8 marca 2006 r. został on wykluczony z udziału w posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego przez Leszka Balcerowicza. Prezes NBP zrobił to na wniosek UniCredito, według którego Mech może nie być bezstronny ws. fuzji Pekao SA i BPH, do której dąży udziałowiec w obu bankach UniCredito. Doprowadziło to do konfliktu między Narodowym Bankiem Polskim i rządem.
Ostatecznie w Ministerstwie Skarbu Państwa podpisano porozumienie między polskim rządem a UniCredit w sprawie Pekao SA i BPH.
47-letni Cezary Mech jest absolwentem nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, International Center of Financial Investigation oraz Katedry Ekonomii i Finansów IESE w Barcelonie. Wykładał finanse w Wyższej Szkole Handlu i Prawa/Pryfysgol Cymru University of Wales.
W 1998 roku został doradcą premiera Jerzego Buzka, a potem szefem Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Jako współautor reformy systemu emerytalnego nadzorował jej wprowadzenie.
Na początku lat 90. wstąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego. Współtworzył program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie 2005 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
pap, ab