Informacje o współpracy Jaruzelskiego z IW pojawiły się po raz pierwszy w czerwcu 2005 roku. Wówczas media informowały, że istnieją wątpliwości związane z nazwiskiem współpracownika, ponieważ w archiwach IPN widniało nazwisko "Jeruzelski".
Prezes IPN Janusz Kurtyka w wypowiedzi dla TVP powiedział, że odnalezione nowe dokumenty "dla historyka, w sposób jednoznaczny potwierdzają, że Jaruzelski był agentem".
Jak poinformowała TVP, chodzi o dwa zapisy dotyczące Jaruzelskiego, które historycy znaleźli w rejestrach sieci agenturalnej Informacji Wojskowej. Według TVP, w księdze ewidencyjnej służb generał został wpisany w połowie 1946 roku. Oprócz imienia i nazwiska generała widnieje tam kategoria - informator, pseudonim - "Wolski" oraz dane jego ojca i data urodzenia - podały "Wiadomości".
TVP podała też, że dane dotyczące Jaruzelskiego próbowano wymazać. Według "Wiadomości", teczka współpracy Jaruzelskiego znikła i pozostał po niej jedynie zapis na marginesie tych dokumentów.
Gen. Jaruzelski odmówił komentarza dotyczącego doniesień medialnych. Po ujawnieniu tej informacji w ubiegłym roku mówił, że nasilają się ataki i pomówienia na jego osobę. Wiązał to z ukazaniem swojej książki "Pod prąd", która - jak dodał - "obnaża wiele wstydliwych spraw dla polityków i historyków i liczę się z tym, że będę obiektem polowania, aby zagłuszyć to co tam piszę i dokumentuję".
IW była, uzależnionym od Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej, organem kontrwywiadu wojskowego działającego w Polsce w latach 1944 - 1957, odpowiedzialnym obok Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej. Następnie, w 1957 roku IW przekształcono w Wojskowa Służbę Wewnętrzną - Ministerstwa Obrony Narodowej.
pap, ab