Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiadał w poniedziałek, że decyzja w sprawie ewentualnej zmiany na stanowisku szefa NFZ zapadnie do końca tego tygodnia.
W środę minister zdrowia spotkał się z Millerem w siedzibie NFZ.
W czwartek zbiera się Rada NFZ, która może na wniosek ministra zdrowia odwołać i powołać prezesa Funduszu. W programie Rady nie ma punktu dotyczącego odwołania szefa NFZ. Sam Miller powiedział dziennikarzom w środę, że podczas Rady Funduszu nie zamierza składać rezygnacji z funkcji prezesa NFZ. "Nie pamiętam, aby w porządku obrad był punkt o rezygnacji prezesa. Ja go nie wprowadzę" - podkreślił.
Ze źródeł zbliżonych do PiS, do NFZ i resortu zdrowia PAP dowiedziała się, że odwołanie Millera jest raczej przesądzone.
Według informacji PAP, podczas wtorkowego spotkania premiera z ministrem zdrowia i parlamentarzystami PiS padła zapowiedź, że 18 maja nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Funduszu. "Z treści tej rozmowy wynikało jednoznacznie, że nastąpi zmiana na stanowisku szefa NFZ" - powiedział jeden z uczestników spotkania.
"Cały czas mówimy o kandydaturze pana Andrzeja Sośnierza, żadne inne nazwisko nie było wymieniane, żadna inna kandydatura nie była brana pod uwagę. Naturalnym kandydatem jest pan Sośnierz. Wszyscy w PiS oczekujemy, że to będzie ta kandydatura" - odpowiedział rozmówca na pytanie, czy kandydatem na szefa NFZ jest nadal Sośnierz.
Religa zapowiadał w poniedziałek, że po wtorkowej Radzie Ministrów sprawa NFZ "wróci pod namysł, rozwagę i dyskusję". "A decyzje będą zapadały w gronie najważniejszych ludzi w państwie" - mówił wówczas, pytany, czy Millera zastąpi Andrzej Sośnierz.
Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Sośnierzem.
W poniedziałek Sąd Rejonowy w Katowicach orzekł, że prowadził on działalność ubezpieczeniową bez wymaganego zezwolenia. Uznał b. dyrektora Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, a obecnie posła PiS, za winnego, ale warunkowo umorzył wobec niego postępowanie. Sośnierz ma wpłacić tysiąc zł na cel społeczny i pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny. Sośnierz się z nim nie zgadza i zapowiada apelację.
W skład Rady NFZ, która zajmuje się odwoływaniem prezesa, wchodzi dziewięć osób, cztery z nich reprezentują rząd: premiera, resort zdrowia, resort finansów, resorty - sprawiedliwości, obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Radzie są również przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Do zadań Rady NFZ należy powoływanie i odwoływanie prezesa NFZ. Sposób powoływania prezesa NFZ zmienił się po wejściu w październiku 2004 roku w życie nowej ustawy zdrowotnej. Prezesa wybiera Rada Funduszu na wniosek ministra zdrowia. Wcześniej szefa NFZ powoływał premier.
pap, ab