W sumie pięć partii koalicji - AKEL, DIKO, EDEK (socjaliści), Evroko (europartia) i Zieloni - zebrało blisko 69 proc. głosów.
Główna partia opozycji prawicowej, konserwatywne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) zdobyła 30,33 proc. głosów.
Zdaniem obserwatorów, pozycję swą umocniły partie, które odrzuciły w referendum przed dwoma laty oenzetowski plan zjednoczenia wyspy i popierają twarde stanowisko prezydenta Papadopulosa wobec Turcji.
Wyniki pokazują jednocześnie utratę głosów przez te partie, które opowiedziały się za zjednoczeniowym planem ONZ. Np. opozycyjna DISY straciła w porównaniu z poprzednimi wyborami ponad 3,5 punktu procentowego.
Cypr podzielony jest na część grecką i turecką od 1974 roku, kiedy Turcy odpowiedzieli inwazją na nieudana próbę przyłączenia Cypru do Grecji. Wszystkie dotychczasowe starania przezwyciężenia tego podziału nie przyniosły skutku. Plan zjednoczeniowy ONZ został odrzucony wiosną 2004 roku przez Greków cypryjskich. Zaakceptowali go cypryjscy Turcy. W efekcie do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku weszła tylko grecka część Cypru.
W niedzielnych wyborach blisko 500 kandydatów z 11 partii walczyło o 56 miejsc w jednoizbowym parlamencie Cypru - Izbie Reprezentantów. Frekwencja wyniosła blisko 90 proc.
pap, ss