Poinformował o tym Andrzej Plewniak, założyciel Inicjatywy. Dodał, że zrzesza ona obecnie 16 osób, wśród których są m.in. właściciele praw majątkowych do postaci Bolka i Lolka, samorządowcy i ludzie bielskiej kultury.
Plewniak powiedział w rozmowie, że w petycji, którą otrzymają jeszcze przed Dniami Równości parlamentarzyści oraz resorty: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i edukacji, inicjatorzy akcji zwrócili uwagę na "niestosowność wykorzystywania symboli do celów, do których nie zostały stworzone". Chcą, by polskie władze sprawiły, aby w Paradzie Równości oraz w materiałach ją reklamujących, nie był wykorzystywany wizerunek Bolka i Lolka. Domagają się także "zagwarantowania ochrony praw i wolności światopoglądowej ogółu obywateli, w szczególności dzieci, przed działaniem mającym charakter agresji światopoglądowej".
Postacie z kreskówek "reklamowały" udział przedstawicieli niemieckich mniejszości seksualnych w warszawskich Dniach Równości. Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek "Siegessaeule", a także w materiałach reklamujących wyjazdy do Polski na Dni Równości, które oferuje jedno z biur turystycznych w stolicy Niemiec.
Użycie wizerunku bohaterów kreskówki oburzyło właścicieli majątkowych praw autorskich. "Postacie Bolka i Lolka zostały użyte bez naszej zgody. Na dodatek Bolek został zniekształcony i zamieniony w kobietę, co jest niedopuszczalne" - powiedział Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, pomysłodawcy przygód Bolka i Lolka.
Właściciele praw autorskich do postaci Bolka i Lolka zlecili już niemieckiej kancelarii prawniczej zbadanie sprawy.
Pierwszy odcinek przygód braci Bolka i Lolka powstał w 1962 r. i nosił tytuł "Kusza". Potem zrealizowano jeszcze ponad 150 siedmiominutowych odcinków serialu.
W 1987 roku ówczesny Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej, po ciągnącym się ponad 20 lat procesie, uznał, że autorami koncepcji plastycznej postaci Bolka i Lolka są trzy osoby: Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Lorek. Każdemu z autorów należała się równa część praw. Nie godził się z tym od początku mieszkający na stałe w Niemczech Alfred Ledwig. W 2004 roku ostatecznie przegrał jednak batalię przed polskimi sądami. W lutym tego roku bielski sąd ustanowił zarząd przymusowy nad autorskimi prawami majątkowymi do postaci filmowych Bolka i Lolka. W imieniu właścicieli zarządza nimi bielska kancelaria prawnicza Contra.
Warszawskie Dni Równości rozpoczną się 10 czerwca Paradą Równości.
pap, ab