Parada Równości 2006 przejdzie w godzinach od 13 do 15 sprzed gmachu Sejmu, ul. Wiejską do Placu Trzech Krzyży, przez Rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Trębacką, Moliera, do Placu Teatralnego, gdzie nastąpi zakończenie zgromadzenia. Organizatorzy zapowiadają udział ok. 1500 osób.
"Marsz Tradycji i Kultury" przejdzie trasą: Trakt Królewski, Plac Trzech Krzyży, ul. Wiejska do gmachu Sejmu w godzinach od 10 do 16. Zbiórka planowana jest przed pomnikiem Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu. Organizatorzy zapowiadają udział około 500 osób.
Dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Jacek Rybak, na czwartkowym briefingu prasowym wyraził nadzieję, że "obie demonstracje przebiegną w spokoju, z poszanowaniem wartości, szczególnie religijnych i ogólnoludzkich oraz bez gwałtownych zdarzeń między uczestnikami obu imprez".
Podkreślił, że urząd nie mógł nie zarejestrować obu imprez "ze względu na ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który ograniczył urzędowi pole działania". "Trybunał postawił wolność wyżej niż bezpieczeństwo" - ocenił Rybak.
W styczniu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uzależnianie organizowania zgromadzeń na drogach publicznych od uzyskania zezwolenia na ich przeprowadzenie jest niezgodne z konstytucją. W ustnym uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu orzekającego sędzia Ewa Łętowska powiedziała wówczas m.in., że nawet ewentualność kontrdemonstracji - "przy użyciu przemocy lub przyłączenia się skłonnych do agresji ekstremistów nie będących członkami zrzeszenia organizującego demonstrację" - nie może prowadzić do pozbawienia prawa do organizowania zgromadzeń.
Rybak poinformował, że 7 czerwca odbędzie się spotkanie z organizatorami, aby przypomnieć im o obowiązującym prawie, konsekwencjach jego nieprzestrzegania oraz o wsparciu, jakie mogą otrzymać ze strony miasta i policji.
W ubiegłym roku m.in. członkowie Młodzieży Wszechpolskiej kilkakrotnie próbowali zakłócić przebieg Parady Równości. Interweniowała policja. Zatrzymano dwadzieścia osób. W tym roku, w kwietniu, ulicami Krakowa przeszły dwa marsze: Tolerancji, z udziałem m.in. gejów i lesbijek, oraz Tradycji i Kultury, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Marsz Tolerancji został trzykrotnie zaatakowany; byli poszkodowani. Ochrona policyjna zapobiegła większym zamieszkom.
pap, ab