Arcybiskup nominat Stanisław Wielgus powiedział, że nominację na arcybiskupa warszawskiego przyjął z "lękiem i drżeniem", mając świadomość czekających go nowych zadań. "Liczę, że w Warszawie spotkam ludzi życzliwych, różnych środowisk, z którymi będę mógł współpracować. Chcę żyć z nimi w relacji braterstwa i przyjaźni" - podkreślił.
Wśród najważniejszych zadań jako metropolity warszawskiego abp Wielgus wymienił pracę na rzecz umocnienia rodziny, wiary i moralności chrześcijańskiej oraz troskę o najbardziej potrzebujących, biednych i chorych.
"Arcybiskup nominat Stanisław przemawia w sposób klarowny, jednoznaczny, czytelny, więc może jego głos precyzujący pewną wizję, ukazujący złożoność sytuacji, ale prowadzący do pragmatycznych rozstrzygnięć będzie tu przydatny i ważny" - powiedział metropolita lubelski abp Józef Życiński.
Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski podkreśla, że nowo mianowany przez papieża metropolita warszawski arcybiskup Stanisław Wielgus jest "niezwykle doświadczonym" duchownym. Wyraził też nadzieję, że "będzie chwalebnie spełniał swoje obowiązki w Warszawie".
W ocenie redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego, arcybiskup nominat Stanisław Wielgus jest bardzo dobrym organizatorem i znakomicie zna problematykę teologiczną. "Objęcie archidiecezji warszawskiej to na pewno trudna misja" - uważa ks. Boniecki. Dodał, że wraz z ogłoszeniem nominacji skończył się etap deliberacji, oceniania kandydatów, dywagacji, przypuszczeń, wróżenia z fusów. "Mamy arcybiskupa, którego przyjmujemy w duchu wiary" - zaznaczył ks. Boniecki.
Niektóre media podawały także informacje, że nominację biskupa Wielgusa miało opóźnić rzekome znalezienie jego teczki w IPN. Kościelna komisja z Lublina, badająca archiwa tamtejszego IPN, dwa tygodnie temu przyznała, że nie natknęła się na żadne materiały dotyczące bpa Wielgusa.
Urodzony w 1939 roku w miejscowości Wierzchowiska koło Janowa Podlaskiego abp Stanisław Wielgus jest profesorem zwyczajnym filozofii, autorem ponad 300 publikacji naukowych, m. in. na temat średniowiecznej literatury biblijnej. W latach 70. był stypendystą Uniwersytetu w Monachium. Był rektorem KUL w latach 1989-1998.
Od 1996 roku pełnił funkcję konsultora w Radzie Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, już jako biskup w 2001 roku został powołany na przewodniczącego Rady, a w czerwcu 2006 został powołany na drugą kadencję. Ostatnim dokumentem kierowanej przez niego Rady jest stanowisko na temat ewolucji, w którym stwierdza, że "dla chrześcijan ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Boga".
Zawołaniem nowego arcybiskupa warszawskiego jest: "Odwiecznej Mądrości i Miłości", a herbem - księga i wiązka zboża.
pap, ss, ab