Reporterzy Bez Granic: Duży spadek Polski w rankingu wolności prasy
Z raportu wynika, że w 2015 roku miał miejsce spadek wolności prasy we wszystkich regionach świata. Problem ten dotyczy szczególnie obu Ameryk, które po raz pierwszy zostały umieszczone niżej niż państwa Środkowej i Południowej Afryki. Najwyższe noty w rankingu wolności prasy i pluralizmu mediów zanotowały: Finlandia, Holandia, Norwegia oraz Dania.
Polska uzyskała 23,89 pkt co dało 47. pozycję. W 2015 r. Polska zajmowała 18. miejsce. Do państw, o najgorszej sytuacji Reporterzy Bez Granic zaliczyli m.in. Chiny, Sudan, Arabię Saudyjską czy Iran.
„Wszystkie wskaźniki klasyfikacji wskazują regres wolności prasy. Liczne rządy próbują przejąć kontrolę w swych krajach„, obawiając się zbyt dużego otwarcia na debatę publiczną” tłumaczył sekretarz generalny Reporterów bez Granic Christophe Deloire. "Wchodzimy w nową erę propagandy. Coraz łatwiejsze stało się zwracanie do opinii publicznej za pośrednictwem nowych technologii. A nowe technologie pozwalają władzom rozsiewać własne informacje niskim kosztem" dodał.
Według Reporterów bez Granic w Polsce zagrożona jest "wolność mediów i pluralizm". W uzasadnieniu swojego stanowiska autorzy raportu stwierdzili, że "krótko po wygranych wyborach w 2015 r. PiS przyjął ustawę medialną upoważniającą rząd do powoływania i odwoływania szefów państwowego radia i telewizji". W dalszej części raportu możemy przeczytać, że "Komisja Europejska, zaniepokojona, czy członek Unii Europejskiej nie narusza podstawowych wartości UE, wszczęła procedurę mającą na celu zapewnienie poszanowania praworządności w Polsce".
Światowy Ranking Wolności Prasy przygotowują Reporterzy Bez Granic. To międzynarodowa organizacja pozarządowa, która występuje w obronie dziennikarzy, a także monitoruje poziom pluralizmu i wolności mediów. Raport Reporterów Bez Granic jest publikowany od 2002 roku. Opiera się on na kilku wskaźnikach takich jak pluralizm i niezależność mediów, ramy prawne, autocenzura czy transparentność. Lista państw jest tworzona na podstawie ankiet wypełnianych przez dziennikarzy, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka z całego świata.