Bunt miast? Łódź i Warszawa stają po stronie Trybunału Konstytucyjnego
"Trwający od 2015 roku polityczny konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego godzi nie tylko w podstawowe zasady ustrojowe demokratycznego państwa prawa, ale jednocześnie podważa zasadę pewności prawa. Bezzasadna odmowa publikacji kolejnych rzeczeń przez Prezesa Rady Ministrów prowadzi do pogłębiania chaosu" – oświadczyli warszawscy radni. Oprócz jasnego określenia swojego stanowiska zaapelowali także do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz o uwzględnianie wszystkich wyroków TK podczas sprawowania swojego urzędu. Oświadczenie zostało przyjęte głosami 31 radnych. Przeciwko zagłosowało 23.
Pierwsza Łódź
– Łódzki samorząd mówi wprost - prawem może być tylko to, co jest zgodne z Konstytucją – stwierdzili radni z rządzącej w Łodzi koalicji PO-SLD. Chcą w ten sposób zapobiec sytuacji niepewności prawnej i obowiązywania dwóch równoległych porządków. – Kiedy na przykład Trybunał zajmie się ustawą o obrocie ziemią, będziemy musieli do niej dostosowywać prawo lokalne. Dzięki uchwale jasne będzie to, do której wersji będziemy nawiązywać – wyjaśnił Maciej Rakowski z SLD. – To uchwała deklaratywna, w której jednoznacznie stwierdzamy, że samorząd będzie respektował wszystkie decyzje Trybunału Konstytucyjnego. Jest to też apel do władz miasta o podobne działanie – dodał.
To kolejna inicjatywa łódzkich radnych znajdująca się w wyraźnej opozycji do polityki rządu PiS. Wcześniej samorząd zdecydował się na dofinansowanie rodzin starających się o dzieci przy pomocy metody in vitro. Zachęcał także rodziców, aby wysyłali sześcioletnie dzieci do szkół.
Nieopublikowany wyrok
– W sprawie rozważanej w dniu dzisiejszym bezprawie polega na tym, że ustawodawca dąży do pozbawienia TK kompetencji rozpatrzenia tej sprawy – mówił prezes TK podczas otwierania rozprawy. Prof. Rzepliński przypomniał też o podstawowych zasadach polskiego prawa: zasadzie niezawisłości sędziów, którzy podlegają tylko konstytucji oraz pierwszeństwie zasad konstytucyjnych nad pozostałymi przepisami. Była również mowa o próbie "sparaliżowania TK".
Premier Szydło zapowiedziała, że "decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa". – Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować" – oświadczyła.