"Rodzinny biznes". Złapano grupę sutenerów
Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od ponad roku zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej, której członkowie prowadzili tzw. domówki i czerpali korzyści z cudzego nierządu. Kryminalni zdobyli informacje, że sprawcy zajmowali się handlem ludźmi, werbowali dziewczyny i szantażem, przemocą oraz groźbami zmuszali je do prostytucji w wynajmowanych na terenie Pomorza mieszkaniach. Pierwsze zatrzymanie w tej sprawie miało miejsce w ubiegłym roku. Wówczas 23-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego usłyszał zarzuty czerpania korzyści majątkowych z nierządu. Ten mężczyzna werbował dziewczyny i przekazywał je za pieniądze do agencji towarzyskich. Pracując nad tą sprawą, funkcjonariusze docierali do kolejnych osób, mających związek z tym przestępczym procederem.
20 kwietnia 2016 roku rano policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego wspólnie z kryminalnymi z komendy wojewódzkiej weszli jednocześnie do siedmiu mieszkań w Trójmieście, gdzie miały być świadczone usługi seksualne. W trakcie przeszukań tych pomieszczeń mundurowi zabezpieczyli różnego rodzaju nośniki danych, telefony komórkowe, komputery, laptopy, umowy najmu i pieniądze, ponad 15 tys. zł. Zatrzymano 6 osób w wieku od 29 do 57 lat. Wszyscy to członkowie jednej rodziny, z której każdy pełnił ściśle określoną rolę w dokonywanym przestępstwie. W trakcie tej realizacji zatrzymany został także 39-letni mężczyzna poszukiwany listem gończym do odbycia kary pozbawienia wolności za handel narkotykami.
Zatrzymane kobiety usłyszały zarzuty czerpania korzyści z cudzego nierządu. Wobec jednej zastosowano dozór policyjny, wobec dwóch pozostałych niewykluczone są wnioski o areszt. Trzej zatrzymani mężczyźni dzisiaj zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. sutenerstwa, a jeden z nich handlu ludźmi. Niewykluczone jest tymczasowe aresztowanie tych osób. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem prokuratora z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Ta realizacja jest efektem wielomiesięcznych wspólnych działań policjantów ze specjalnej grupy, w skład której weszli funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku oraz Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku.
(KWP Gdańsk /dk)