"Chcemy, by każde województwo miało swoje specjalizacje". 400 mln złotych na innowacje
RANB-y mają służyć realizacji regionalnych inteligentnych specjalizacji. Jest to zestaw 26 komplementarnych obszarów badawczych, które zostały opracowane w oparciu o zgłoszenia od 16 marszałków województw. Na ich podstawie konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z maksymalnie 5 podmiotów, których liderem zostanie jednostka naukowa, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów z budżetu 400 mln złotych. Z tej kwoty aż 372 mln zł jest dedykowane regionom słabiej rozwiniętym, zaś 28 mln mogą wykorzystać konsorcja z województwa mazowieckiego.
– Jednym z kluczowych celów planu premiera Morawieckiego jest wyłonienie branż gospodarki, w których mamy największy potencjał. Ale chcemy też, żeby te branże koncentrowały się w określonych regionach tak, żeby każde z polskich województw miało swoje gospodarcze specjalizacje – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Każdy region będzie miał swoje preferowane specjalizacje, tak jak region dolnośląski postawi zapewne na kompetencje związane z wytwarzaniem i przetwórstwem miedzi i srebra – wyjaśnił prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Na dofinansowanie liczyć mogą projekty obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe wpisujące się tematycznie w zakres regionalnych agend naukowo-badawczych. Wartość kosztów kwalifikowanych w każdym projekcie wynosi od minimum 1 do max. 8 mln zł. Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym od 30 czerwca do 29 lipca 2016 r. Ocena projektów zgłaszanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe w ramach RANB będzie dokonywana w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIR.