Polskie szkoły muszą się cyfryzować. Rozwiązaniem są platformy edukacyjne
Współcześni uczniowie to pokolenie, które żyje w świecie nowoczesnych technologii, dlatego polskie szkoły nie mają wyjścia – aby uatrakcyjnić naukę, muszą postawić na cyfryzację. Rozwiązaniem są platformy edukacyjne, chociażby ta, w którą zainwestowało województwo kujawsko-pomorskie.
Platforma Edupolis.pl to portal zawierający interaktywne materiały do nauczania w szkołach podstawowych. Korzystający z niej nauczyciel przygotowuje i gromadzi na swoim koncie materiały do prowadzenia lekcji czy testy. Zasoby można na bieżąco pokazywać dzieciom. Edupolis pozwala także na zadawanie pracy domowej online. Umożliwia też indywidualizowanie nauki uczniów. „Dzięki platformie dzieci widzą, że nauczyciel zna się na komputerze, że nie jest zacofany technologicznie” – stwierdza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Aneta Płachcińska-Bubienko, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu.
Z Edupolis będzie korzystać 120 tys. uczniów i 10 tys. nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt kosztował 8 mln zł i był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007–2013. „Wiedza, którą zdobędą uczniowie pracujący w przyszłości w naszym regionie, to kapitał. Dlatego warto inwestować w narzędzia podnoszące jakość nauczania” – zaznacza Krzysztof Nowakowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Wdrożenie platformy edukacyjnej to dla samorządu ogromne przedsięwzięcie, skomplikowane logistycznie i technologicznie. „Istotne jest doświadczenie dostawcy w realizacji podobnych projektów w obszarze edukacji, zdobyte również na rynku międzynarodowym. Pozwala ono na skuteczne wprowadzanie najnowszych technologii i pomysłów dydaktycznych. Wszystko po to, by uczyć dzieci w Polsce jak najlepiej” – mówi Kuba Pancewicz, prezes Young Digital Planet, firmy, która dostarczyła Edupolis.