IPN ogłosił konkurs na stanowisko prezesa
Kto może się ubiegać o stanowisko prezesa?
Do konkursu może przystąpić każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw publicznych oraz nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z urzędu. Ponadto, kandydat nie może być karany za czyny podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ponadto, musi to być osoba, która nie pracowała lub współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa państwa. Musi również posiadać stopień naukowy co najmniej doktora.
Dwa etapy wyboru prezesa IPN
Konkurs na prezesa IPN będzie dwuetapowy. Najpierw zostaną sprawdzone dokumenty i oświadczenia złożone przez kandydatów. Kolegium przeanalizuje, czy spełniają one wymogi formalne. Etap ten potrwa od 13 do 15 lipca. Do publicznego przesłuchania, czyli drugiego etapu konkursu zostaną dopuszczeni ci, którzy spełnią wszystkie wcześniejsze warunki. Nazwiska kandydatów zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej IPN. Publiczne wysłuchanie kandydatów odbędzie się 18 lipca. Kandydaci zaprezentują wówczas własną koncepcję funkcjonowania Instytutu oraz odpowiedzą na pytania członków Kolegium IPN, którzy mają wyłączne prawo zadawania pytań.
Kto decyduje o wyborze prezesa IPN?
Uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów podejmuje Kolegium IPN. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie zwykłą większością głosów, z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów. Jeżeli w głosowaniach wymienionych w zdaniu pierwszym i drugim żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Kolegium Instytutu Pamięci, w drodze uchwały, uznaje konkurs za nierozstrzygnięty, a jego przewodniczący ponownie ogłasza konkurs.
Czytaj też:
Sejm wybrał członków Kolegium IPN. Wszystkich z rekomendacją PiS