Chiny przegrały z Filipinami. Mocarstwo nie zamierza respektować wyroku Trybunału w Hadze
Po trzech latach Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał wyrok w sprawie chińskich roszczeń dotyczących Morza Południowochińskiego. Sąd orzekł, że nie ma dowodów na historyczną wyłączną kontrolę Chin nad akwenem i jego podwodnymi zasobami.
Chiny nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału i już zapowiadają, że nie jest on dla nich wiążący. Pekin twierdzi, że prawie cały basen Morza Południowochińskiego, łącznie z wyspami i rafami, należy do nich.
Trybunał w Hadze stwierdził, że Chińczycy naruszają suwerenne prawa Filipin. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać także, że Chińska Republika Ludowa "spowodowała znaczne szkody w ekosystemie tamtejszej rafy koralowej", poprzez budowę sztucznych wysp.
"Pusty wyrok"
Wyrok Trybunału zapadł na podstawie Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza, którą oba kraje podpisały. Pełnomocnik rządu Filipin w tej sprawie skomentował decyzję słowami: "czysty i konkretny osąd, który podtrzymuje rządy prawa i roszczenia zgłaszane przez Filipiny". Jego zdaniem to "definitywne zasądzenie, od którego państwa zależne jest sporne terytorium".
Z drugiej strony chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua podała, że "Trybunał nie ma w tej sprawie jurysdykcji, jego orzeczenia nie mają mocy, jego decyzje są naturalnie nieważne i puste".
Spory terytorialne
Filipiny, Wietnam, Malezja i Brunei prowadzą z Chinami spory terytorialne o Morze Południowochińskie. Chiny nie są członkiem organizacji i twierdzą, że te tereny im się należą. Pekin utworzył nawet sztuczne wyspy, na których zainstalowano m.in. system pocisków. Już ponad rok temu Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie tymi działaniami. Podkreślono, że sztuczne wyspy mogą być potencjalnie wykorzystane do celów wojskowych oraz wzmocnienia roszczeń terytorialnych kraju.
Chiny i USA są oskarżane o militaryzację Morza Południowochińskiego po tym, jak Pekin zgłosił swoje pretensje do pewnych kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, podczas gdy USA zwiększyły częstotliwość swoich patroli i ćwiczeń w tym rejonie.
ASEAN to organizacja polityczno-gospodarcza, której członkami są: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma i Kambodża. Celem organizacji jest m.in. przyspieszanie wzrostu ekonomicznego, rozwoju socjalnego i kulturalnego w regionie oraz promowanie regionalnego pokoju i stabilizacji.