Spór o apel poległych. MON chce rozmawiać, zaprasza kombatantów
– Wszyscy, bez dzielenia i dokonywania prób podziału, także w grupie kombatantów, przedyskutujemy sprawę dotyczącą przeprowadzenia obchodów rocznicy powstania warszawskiego – wyjaśnił Bartłomiej Misiewicz. Jak dodał, przedmiotem rozmów mają być uroczystości wojskowe, jak również treść apelu.
Kontrowersje wokół apelu
Przypomnijmy, decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w ramach apelu poległych nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej mają być odczytywane podczas każdej uroczystości z wojskową asystą. Głos w tej sprawie zabrała w felietonie na łamach tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zdaniem Kaczyńskiej, "wspomnienie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać »przy okazji« obchodzenia rocznic wydarzeń, z którymi nie byli bezpośrednio związani". Na łamach "wSieci" Kaczyńska zaznacza, że "pamięć historyczna nie znosi chaosu" i dodaje, że "bohaterowi każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto".
Czytaj też:
Kaczyńska przeciwna pomysłowi Macierewicza. "Wspomnienie nie powinno odbywać się >>przy okazji<<"
Sprzeciw wobec decyzji MON
– Proponujemy aby podczas czterech głównych uroczystości zrezygnować z apelu odczytywanego przez wojsko. Ten apel poległych zostanie odczytany przez osobę, którą wspólnie z powstańcami warszawskimi wskażemy – przekazał podczas spotkania z dziennikarzami zastępca prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.
Czytaj też:
Bez apelu smoleńskiego 1 sierpnia. Warszawa i powstańcy jednym głosem przeciw decyzji MON