"W całym Tesco puste półki?" Duda opowiada żart podczas obchodów rocznicy Sierpnia'80
Porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.
„"Solidarność" to legenda dążenia do wolności, sprawiedliwości i normalności”
– Dla mnie "Solidarność" to legenda. To wielka legenda dążenia do wolności, sprawiedliwości i normalności. Żeby młodzi Polacy mogli czytać, co się chce. Żeby w sklepie nie było tylko octu, żeby nie trzeba było się zmieniać z mamą pół dnia, żeby kupić szynkę na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. W zasadzie tylko wtedy się pojawiała – tłumaczył Andrzej Duda.
Zdaniem głowy państwa „młodzież zawdzięcza to, że Polska się zmieniła, zarówno bohaterom obecnym na obchodach 36. rocznicy Sierpnia '80, jak i Lechowi Wałęsie, którego tu nie ma, ale jest na historycznym zdjęciu, które wisi w tej sali”.
„To były czasy, które dla mojej córki urodzonej w 1995 roku są abstrakcją”
W dalszej części przemówienia prezydent opowiedział żart. – To były czasy, które dla mojej córki urodzonej w 1995 roku są abstrakcją, tak jak w słynnym dowcipie. Ojciec opowiada dziecku o tamtych czasach i mówi, że w sklepie były puste półki, na co dziecko zdziwione odpowiada: jak to? w całym Tesco puste półki? To są realia dzisiejszej młodzieży – stwierdził prezydent.