Były minister zdrowia pokieruje europejską organizacją kardiochirurgów
Europejskie Towarzystwo Kardio - Torakochirurgiczne (EACTS) to największa na świecie organizacja, która skupia lekarzy tych dwóch specjalności. Podczas 30. nadzwyczajnego kongresu towarzystwa, które odbywa się właśnie w Barcelonie, były minister zdrowia, profesor Marian Zembala został wybrany przewodniczącym stowarzyszenia. – Przyjmuję tę nominację z radością i pokorą jednocześnie. Mam świadomość, że to rezultat pracy całego polskiego środowiska kardiochirurgicznego, a także kardiologicznego i anestezjologicznego. Europa docenia nasze osiągnięcia – powiedział profesor Zembala tuż po otrzymaniu nominacji.
Od lat aktywnie działa w organizacji EACTS, gdzie pracował m.in nad zmianą zasad prowadzenia zabiegów leczenia chorób naczyń wieńcowych dla kardiologów i kardiochirurgów. Ponadto, profesor Zembala jest członkiem komitetu sterującego Europejskim Rejestrem Leczenia Zastawek.
Kim jest profesor Zembala?
Profesor Marian Zembala jest byłym ministrem zdrowia, uczniem Zbigniewa Religi. To właśnie on asystował Relidze przy pierwszym udanym przeszczepie serca w Polsce. Zabieg został przeprowadzony w listopadzie 1985 roku. Na początku lat 90. XX wieku Zembala został dyrektorem szpitala w Zabrzu. Ma na koncie wiele sukcesów w dziedzinie kardiochirurgii i transplantacji.
W 1993 r. objął funkcję dyrektora SCCS. W 1997 r. został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, a w latach 1997–1999 był prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. W 1998 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W 2014 r. został radnym sejmiku śląskiego V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. 15 czerwca 2015 r. premier Ewa Kopacz poinformowała o wysunięciu jego kandydatury na urząd ministra zdrowia. W wyborach parlamentarnych w 2015 jako kandydat PO uzyskał w okręgu katowickim mandat poselski, otrzymując 53 610 głosów. 16 listopada 2015 r. zakończył pełnienie funkcji ministra.