Rząd nie wyśle przedstawiciela na posiedzenie Komisji Weneckiej
Posiedzenie plenarne Komisji Weneckiej zaplanowano na piątek 14 października. TVN24 przypomina, że do tej pory było normą, że przeważnie MSZ wysyłał swojego przedstawiciela na posiedzenie Komisji.
Przypomnijmy, przedstawiciele Komisji Weneckiej przebywali we wrześniu z wizytą w Polsce. – Komisja Wenecka pytała o to, dlaczego naszym zdaniem Trybunał Konstytucyjny jest sparaliżowany – relacjonował po spotkaniu z przedstawicielami Komisji prezes TK Andrzej Rzepliński. W rozmowach nie wzięli udziału sędziowie wybrani za rządów PiS.
Jak wyjaśnił prezes TK, w rozmowach uczestniczyli sędziowie wybrani przez Sejm VI i VII kadencji. Oznacza to, że potwierdziły się wcześniejsze doniesienia na temat tego, że w spotkaniu nie wezmą udziału członkowie TK wybrani głosami PiS. Andrzej Rzepliński tłumaczył, że wskazał członkom Komisji, iż "jednym z elementów prób zarządzania Trybunałem jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o Trybunale albo że jej nie będzie". – Wczoraj dowiedzieliśmy się, że będzie pisana we wrześniu, czyli tradycyjnie w ciągu dwóch dni późnym wieczorem zostanie przyjęta – mówił Rzepliński.
O co Komisja pytała sędziów?
– Odpowiadaliśmy też na wiele pytań szczegółowych – dodał wiceprezes TK Stanisław Biernat. – Na przykład, czy mieliśmy prawo do orzekania 11 sierpnia na posiedzeniu niejawnym, jaki jest status sędziów, którzy obecnie nie orzekają, jak należy interpretować pewne sformułowania z raportu komisji ekspertów powołanej przez marszałka Sejmu, dotyczące nadrzędności narodu nad konstytucją – relacjonował Biernat. Dodał, że sędziowie byli pytani także o stanowisko w sprawie przyszłych prac legislacyjnych i planowanych nowych ustaw. – Na to pytanie Trybunał odpowiedział, że nie wie, nie zna tych projektów – zaznaczył Biernat. Jak dodał, "pewnie nawet ich nie ma".
– Nie ulega wątpliwości, że nasi goście są świetnie zorientowani w stanie polskiego prawa, orzecznictwa TK, jak i sytuacji politycznej w Polsce. Pytali także o nasze stanowisko w odniesieniu do obraźliwych wypowiedzi polityków. Jeżeli mogę powiedzieć, że w jakiejś kwestii byli poruszeni, to byli poruszeni co do sposobu traktowania Trybunału przez polityków – dodał Stanisław Biernat.
Drugi dzień wizyty
Drugiego dnia wizyty w Polsce delegaci KW spotkali się z premier Beatą Szydło. Wcześniej rozmawiali m.in. z przedstawicielami Sądu Najwyższego, Senatu oraz szefami dwóch sejmowych komisji: ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Po prośbie posłanek .Nowoczesnej, Kamili Gasiuk-Pihowicz i Joanny Scheuring-Wielgus, doszło także do spotkania z przedstawicielami sejmowej opozycji - posłami PO i .Nowoczesnej. Delegacja z Komisji Weneckiej rozmawiała z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.