Kurski "uchyla zarzuty" o stronniczość TVP i prosi o 1,5 roku spokoju
– Poczytuję to sobie za wielkie zobowiązanie i zaszczyt. Cieszę się, że przekonałem Radę Mediów Narodowych wizją odbudowy Telewizji Polskiej i przywrócenia jej publicznego charakteru. Chcę, żeby TVP łączyła Polaków, by odwoływała się do tego co Polaków łączy, chcę by była nośnikiem szybkiej, rzetelnej informacji, uczciwej debaty, edukacji, by była nośnikiem rozrywki na wysokim poziomie. By rozrywka była śmiechem, nie rechotem – mówił Kurski. Dodał, że jego celem jest wprowadzenie do ramówki TVP najważniejszych wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskiej oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, ręcznej czy lekkoatletyce.
Serwilistyczne "Wiadomości"
Prezes TVP odpierał także zarzuty, jakoby pod jego rządami Telewizja Polska stała się tubą propagandową rządu. Jako przykład podał czołówkę „Wiadomości” z 9 maja ubiegłego roku, gdy zamiast sygnału wiadomości miano „serwilistycznie wobec Rosji” nadać okrzyk żołnierzy rosyjskich z Placu Czerwonego. Przypomniał także, że proponował dziennikarzom kojarzonym z opozycją prowadzenie programów w TVP, ale oni odmawiali. – Każda konferencja prasowa PO, Nowoczesnej i PSL jest transmitowana, więc uchylam te zarzuty – odpowiedział dziennikarzom Kurski.
– Telewizja jest jak transatlantyk. Budowa pozycji trwa latami, a bardzo łatwo szybko coś zepsuć – ocenił Kurski i przypomniał, że audycje TVP są coraz chętniej oglądane, a firma Nielsen badająca oglądalność uwzględniła jego uwagi dotyczące metodologii.
Wybór nowego starego prezesa TVP
Rada Mediów Narodowych w składzie: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk oraz Joanna Lichocka (wszyscy z PiS),z ramienia PO: Juliusz Braun, z ramienia Kukiz'15: Grzegorz Podżorny wybrała 12 października na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, który pełnił obowiązki prezesa TVP.