Słowa Kownackiego o widelcach, Polakach i Francuzach głośne w Europie. BBC News pisze o "forkgate"
"»Forkgate« to ostatnia z serii kontrowersji, jakimi zasłynęło Prawo i Sprawiedliwość od czasu przejęcie władzy w listopadzie” - napisano w materiale BBC News. Autor przypomniał, że w minionych tygodniach rząd PiS musiał wycofać się z wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji po "masowych demonstracjach kobiet na ulicach". Wśród innych kwestii, które wliczono do grona "kontrowersji" spowodowanych przez PiS znalazły się m.in. przejęcie mediów publicznych oraz zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
"Forkgate"
Mianem "forkgate” określono słowa wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który powiedział, że Francuzi uczyli się od Polaków korzystania z widelców. Mówił to w kontekście reakcji na zerwanie rozmów w sprawie kontraktu na śmigłowce Caracal. Polityk stwierdził, że zachowanie Francuzów to raczej "kompromitacja i pokaz "klasy" Francuzów" aniżeli wojna dyplomatyczna. – To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują – mówił o Francuzach Kownacki. – To oczywista historia, zapraszam do poczytania na ten temat (Henryk Walezy, polski elekcyjny król w latach 1573–1574, pochodzący z Francji, rzeczywiście sprowadził do tego kraju widelce, których stosowanie podpatrzył w Polsce - red.) – dodał. Rzecznik PiS Beata Mazurek uznała słowa Kownackiego za "niefortunne".
Określenie "forkgate" to przykład tworzenia w kulturze anglosaskiej nazw dla afer. Praktyka taka rozpoczęła się wraz z aferą Watergate (podsłuchiwanie polityków opozycji, o czym wiedział prezydent USA Richard Nixon - red.). Końcówkę "gate" dodaje się do słowa opisującego problem. W tym wypadku był to rzeczownik "fork", czyli "widelec".
BBC News poinformowało także o wezwaniu do dymisji Kownackiego, które wystosowali politycy Platformy Obywatelskiej.
Widelce w Europie
Widelce w powszechnej opinii trafiły do Europy na początku drugiego tysiąclecia z Bizancjum. Początkowo korzystano z nich w państwach na południu Europy, a do XIX wieku stały się powszechnie stosowane również w północnej Europie.