Organizacje pozarządowe z całego świata piszą do Dudy i Szydło ws. TK
„Z niepokojem obserwujemy kryzys konstytucyjny, który trwa w Polsce od 2015 roku” – piszą organizacje. Dalej przypominają, że z końcem lipca bieżącego roku Komisja Europejska sformułowała wobec Polski zalecenia dotyczące ochrony praworządności, przechodząc tym samym do drugiego etapu procedury kontroli praworządności. „Pragniemy zaapelować do Państwa o wdrożenie tych zaleceń” – czytamy w liście.
Następnie organizacje wymieniają zalecenia Komisji Europejskiej, czyli: wykonanie wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 roku i opublikowanie i respektowanie wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego. „Nasze obawy budzi fakt, że żadne z tych zaleceń nie zostało zrealizowane” – podkreślono.
Organizacje zwracają uwagę na przyjętą w lipcu 2016 roku nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Piszą, że nie wypełnia ona zaleceń Komisji Weneckiej i część jej przepisów jest niezgodna z konstytucją. „Naszym zdaniem, najnowszy projekt ustawy regulującej status sędziego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić kolejny krok osłabiający niezależność Trybunału” – piszą organizacje.
„Przyłączamy się do głosu Komisji Europejskiej i apelujemy do Państwa o zaprzysiężenie trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem w październiku 2015 r., opublikowanie pozostałych dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, uznawanie wszystkich kolejnych jego wyroków i powstrzymanie się od dalszych działań, które mogą zagrażać niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Będą to pierwsze kroki w kierunku przywrócenia w Polsce pełnej ochrony zasady praworządności” – czytamy.
List podpisały m.in. organizacje takie jak: Amnesty International, Bulgarian Helsinki Committee, Fair Trials, Centre for Civil and Political Rights, Human Rights Watch, Instytut Spraw Publicznych czy World Organization Against Torture.