Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha do końca roku 22 osoby. Na liście świadków m.in. Gowin i Seremet
– Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta. Ustaliliśmy, że od czerwca przebywa na długotrwałym zwolnieniu chorobowym – poinformowała Małgorzata Wassermann. Ponadto, przed komisją ma się również stawić lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie prok. Kijanko. W ten sposób komisja chce uzyskać informację o stanie zdrowia prokurator oraz możliwości uczestniczenia przez nią w pracach sejmowego organu. Wassermann zwróciła również uwagę na fakt, iż prokurator generalny powinien zlecić kontrolę tego zaświadczenia lekarskiego. – Musimy zweryfikować stan zdrowia świadka, ponieważ z naszych informacji wynika, że w ostatnim czasie choruje dość często – tłumaczyła szefowa komisji.
Na pierwsze przedstawionej przez komisję liście świadków znalazły się 22 osoby, które mają zostać przesłuchane do końca tego roku. Wstępnie mówiono o 17 osobach, jednak po przygotowaniu harmonogramu okazało się, iż liczba świadków zwiększyła się. Ostatecznie na liście znaleźli się b. prokurator generalny Andrzej Seremet i obecny wicepremier, a w rządzie PO-PSL minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Komisja chce także przesłuchać inne osoby. Wśród wezwanych świadków są także: Barbara Kijanko, Witold Niesiołowski, Marzena Majstrowicz, Dariusz Różycki, Hanna Borkowska, Piotr Wesołowski, Ryszard Milewski, Marek Lipski, Janusz Korzeniowski, Ireneusz Tomaszewski, Roman Gierszewski, Marek Siemczonek, Piotr Gronek, Katarzyna Tomaszewska, Katarzyna Brzezińska, Małgorzata Syguła, Ryszard Tłuczkiewicz, Andrzej Łojewicz, Jacek Radoniewicz, Anna Czaja.
Komisja ds Amber Gold
Amber Gold, założone w 2009 roku w Gdańsku przez małżeństwo Marcina i Katarzynę P., doprowadziło ponad 11 tys. klientów spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ok. 668 mln zł.
W skład komisji śledczej, której pełna nazwa brzmi: Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold, wchodzą: Małgorzata Wassermann, Marek Suski, Stanisław Pięta i Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej, Witold Zembaczyński z Nowoczesnej oraz Andżelika Możdżanowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.