Raport w sprawie Polski. "To nie jest opinia ONZ"
Szymański pytany o ewentualną odpowiedź ze strony Polski wskazał, że „wyczerpująca już padła”. Za taką uznał opinię Ministerstwa Sprawiedliwości, która została przesłana do Genewy w trakcie tworzenia raportu. Polityk dodał, że czyta raporty Komitetu Praw Człowieka „od wielu lat” i ten dotyczący Polski „ma przynajmniej trzy warstwy”. Są to: przestrzeganie praw politycznych w kontekście ustawy antyterrorystycznej oraz sytuacja równouprawnienia kobiet w podejmowaniu decyzji politycznych, rekomendacje w sprawie aborcji oraz sytuacja związana z Trybunałem Konstytucyjnym.
Szymański przypomniał, że raporty Komitetu Praw Człowieka dotyczące sytuacji kobiet i kwestii ustaw antyterrorystycznych są krytyczne wobec państw zachodnich. – Zarzuty w sprawie sytuacji kobiet są formułowane wobec większości państw członkowskich, także Niemiec, Francji i Holandii, uważanych za przykłady najbardziej zaawansowanych polityk w tym zakresie – przypomniał. Jak dodał, zarzuty związane z prawem regulującym walkę z terroryzmem są regularnie wysuwane wobec Stanów Zjednoczonych Ameryki.
W opinii wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poruszanie problemu praw aborcyjnego w dokumencie Komitetu Praw Człowieka wykracza poza regulacje umów międzynarodowych. – To pogląd doktryny, który znam. Silnie ideologiczna i oderwana od prawa międzynarodowego opinia – mówił. Podobna krytyka spadła na Komitet za poruszenie problemu Trybunału Konstytucyjnego. – Mamy do czynienie z sytuacją dość precedensową. Komitet próbuje się zajmować rzeczami, co do których ma ograniczoną wiedzę – mówił.
"To nie jest opinia ONZ"
– Komitet ma prawo wydawać takie opinie, bo jest ciałem eksperckim przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale działa w oparciu o własny mandat. To nie jest opinia ONZ, tylko ciała, które bada wdrożenia paktów międzynarodowych regulujących prawa człowieka – dodał.
Raport Komitetu Praw Człowieka
W piątek 4 listopada Komitet Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjął sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw człowieka w Polsce oraz wydał zalecenia dla władz naszego kraju. Podkreślono w nim kilka pozytywnych ruchów wykonanych przez rząd, jednak dużo uwagi poświęcono kwestiom budzącym zaniepokojenie. Wydano również zalecenia.