Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej apelują o pomoc do prezydenta Dudy
„10 kwietnia 2010 roku straciliśmy naszych Bliskich – dzieci, rodziców, rodzeństwo, współmałżonków. Wtedy przez wiele dni i tygodni odczuwaliśmy niewyobrażalne wsparcie nie tylko ze strony rodzin, ale i wielu osób, przejętych naszą żałobą i spieszących nam z bezpośrednią pomocą, a także symbolicznym współczuciem. Naszych Ukochanych odprowadzały na miejsce wiecznego spoczynku rodziny i przyjaciele, ale także tysiące nieznajomych – swoją obecnością oddawali hołd tym, którzy zginęli, a dla nas byli ulgą w żałobie.” – czytamy w liście skierowanym do Kancelarii Prezydenta.
Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, które podpisały się pod apelem zwróciły uwagę na to, iż „po sześciu latach od tych strasznych dni stają samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: ich Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią”. „My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia. Dzisiaj staje się ono faktem” – napisano w liście do prezydenta.
W związku z tym, bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej zwrócili się z prośbą o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy. List o takiej samej treści został wcześniej skierowany do „hierarchów Kościołów, ludzi władzy oraz wszystkich ludzi dobrej woli”.
Pod listem otwartym podpisało się już 238 członków rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Jarosława Florczaka, Artura Francuza, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody oraz Edwarda Wojtasa.
Ekshumacje ofiar ze Smoleńska
Na mocy decyzji Prokuratury Krajowej mają zostać przeprowadzone ekshumacje ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Prokurator Arkadiusz Jaraszek z działu prasowego Prokuratury Krajowej potwierdził w rozmowie z Wprost.pl, że do tej pory sześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej złożyło zażalenie na postanowienie o ekshumacji. Informacja o tym, którzy bliscy ofiar skierowali swój sprzeciw wobec ekshumacji nie została podana do wiadomości publicznej.