Zamach na sufickie sanktuarium. 45 zabitych - eksplozja podczas rytualnego tańca
Do ataku na świątynię wyznawców sufizmu – mistycznego odłamu islamu – przyznało się tzw. Państwo Islamskie (składa się z wyznawców skrajnego sunnizmu - red.). Do eksplozji doszło, gdy wierni w świątyni byli w stanie rodzaju transu podczas rytualnego tańca, który powtarzany jest w sanktuarium każdego wieczoru. Liczba ofiar wzrosła ze względu na fakt, iż służby ratownicze miały problem z tym, by dotrzeć do znajdującego się w górach miejsca kultu, a następnie przewieźć rannych do oddalonego o 100 kilometrów szpitala w Karaczi. Według informacji podanych przez przedstawicieli władz prowincji, zginęło 45 osób, a ponad 100 zostało rannych. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.
Sufizm jest określeniem mistycznych, tolerancyjnych nurtów w islamie, którego wyznawcy próbują osiągnąć jedność z Absolutem poprzez regularne modlitwy, powtarzanie formuł religijnych, wspólny śpiew oraz właśnie rytualny taniec. Ten rodzaj islamu jest popularny w Pakistanie, Iranie oraz częściowo w Turcji, gdzie członków bractw sufickich określano mianem derwiszy.
To nie pierwszy atak na wyznawców sufizmu. W czerwcu zastrzelono słynnego sufickiego pieśniarza relihijnego Ajada Sabreigo. Także rejon zamachu – prowincja Beludżystan – była kilkukrotnie w minionym roku wstrząsana zamachami.