Rząd przez 4,5 godziny podsumowywał swoje dokonania. "Trwało to długo, bo mielismy dużo pracy"
14:30
Na zakończenie głos zabrała jeszcze raz pani premier Beata Szydło. – Mamy jedną Polskę. Wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. Bądźmy razem, budując naszą piękną ojczyznę – zaapelowała.
14:22
– Coraz mniej słychać o nadużyciach komorników. To nie wzięło się znikąd. To nasze działanie – podkreślał minister sprawiedliwości.
14:14
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro opisuje dokonania swojego resortu i wypomina zaniedbania poprzedników. – Poprzednie rządy doprowadziły do wewnętrznej anarchizacji prokuratury, wybiły jej zęby. Przywróciliśmy sprawność jej działania. Prokuratura jest już narzędziem realizacji polityki bezpieczeństwa państwa – przekonywał.
14:07
O działaniach rządu mówi minister Beata Kempa.
14:01
Chiny, Korea Południowa i Japonia - to nowe kierunki, w których zwraca się polska dyplomacja i polski biznes.
14:00
– Sygnalizujemy gotowość do kontaktów dyplomatycznych z Rosją. Odnowiliśmy kontakty z Białorusią. Zabiegamy o suwerenność Ukrainy – mówił szef MSZ. – Około miliona Ukraińców przybyło do Polski – ogłosił.
13:58
– Nie chcemy być jedynie peryferiami Europy Zachodniej. Chcemy równoważyć Europę i spinać ją z północy na południe, z zachodu na wschód – przekonywał Waszczykowski.
13:53
– Za kilka dni część naszego rządu uda się do Londynu, gdzie będziemy rozmawiać o współpracy. Zacieśniamy także współpracę z Niemcami – wyliczał minister Waszczykowski.
13:47
Szef ministerstwa spraw zagranicznych Witold Waszczykowski opowiada o wysiłkach dyplomatycznych rządu w mijającym roku. – Bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze – zaznaczał.
13:44
– Naszą politykę migracyjną nazywam "suwerenną" – powiedział Mariusz Błaszczak. – Przez nierozsądną politykę unijną kolejne fale emigracji z Azji i Afryki będą napływać do Europy – przekonywał. Jego zdaniem uchodźcom trzeba pomagać blisko ich krajów, a Polska daje dowody "realnej solidarności" z państwami europejskimi poprzez chociażby wysyłanie strażników granicznych na granice zewnętrzne Unii.
13:40
– Zero tolerancji dla chuligaństwa. Zero tolerancji dla łamania prawa. To jest nasza dewiza – podkreślał szef MSWiA.
13:30
O kolejnych zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
13:28
– Wielką wagę rząd przykłada do tradycji i historii polskich żołnierzy niezłomnych. Ich nazwiska będą znane w polskim wojsku – mówił Antoni Macierewicz.
13:26
– Podjęto decyzję o stacjonowaniu w Polsce ponad 6 tys. żołnierzy NATO i żołnierzy amerykańskich – przypomniał minister obrony. Zwrócił uwagę na udany szczyt NATO w Warszawie.
13:20
– Stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej to największe zadanie mojego resortu – mówił minister Macierewicz. W roku 2019 żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych ma być już 53 tys.
13:13
O polskim bezpieczeństwie mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tematami jego przemowy są rozbudowa i modernizacja armii, zapewnienie silnych sojuszy, rozbudowa przemysłu wojskowego oraz rozbudzenie patriotyzmu.
13:11
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel mówił o lekceważeniu wsi przez poprzednią władzę. – Zahamowaliśmy odpływ ziemi do obcego kapitału – przekonywał.
12:55
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Grobarczyk mówił m.in. o odbudowie przemysłu stoczniowego, aktywizacji polskich portów, odbudowie i obronie polskiego rybołówstwa.
12:45
Na mównicy pojawił się minister środowiska Jan Szyszko. – Polska to unikat. Posiadamy ogromne zasoby tradycyjnej energii. Jesteśmy krajem, który może rozwijać się na własnych warunkach energetycznych. Tak by się stało, gdyby nie pakiet klimatyczny – mówił minister. – Udało się renegocjować pakiet klimatyczny w Paryżu. To wielki sukces pana prezydenta i pani premier – podkreślał.
12:35
– Wprowadziliśmy nowe, przejrzyste zasady wynagrodzeń prezesów spółek Skarbu Państwa – dodał Kowalczyk. – Zainicjowano powstanie Polskiej Fundacji Narodowej – wyliczał.
12:30
Rok pracy Ministerstwa Skarbu Państwa podsumowuje Henryk Kowalczyk. – Zmieniliśmy filozofię podejścia do spółek Skarbu Państwa. Zamiast prywatyzacji postawialiśmy na dobre zarządzanie – mówił. Poinformował także, że ministerstwo przygotowało pakiet ustaw dotyczących nowych zasad zarządzania mieniem Skarbu Państwa.
12:20
Na scenie minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Zmierzamy do zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego – mówi. Zaznacza, że ministerstwo powstało, by objąć swoim działaniem górnictwo, energetykę, ciepłownictwo, sektor paliwa i gazu.
Minister zapewnił, że rząd PiS zmieni polską energetykę, która musi ona sprostać celom polityki klimatycznej. – Węgiel jest i będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Prowadzimy skuteczną restrukturyzację polskiego górnictwa węgla kamiennego – mówi. – Chcemy tworzyć energetykę opartą na niezależnych klastrach - to początek energetyki obywatelskiej – dodał. – Wprowadzamy w życie ustawę, dla tych którzy chcą produkować dla siebie energię. To będzie podstawa do energetyki obywatelskiej – poinformował.
12:15
Głos zabrała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. – Ostatni rok w cyfryzacji to więcej spraw załatwianych online, oszczędność czasu dla obywateli i krótsze kolejki w urzędach – mówi. Jak dodała, 124 mln złotych wydano między innymi w zakresie nauczania programowania w szkołach. Streżyńska podkreśliła, że „rozwinięte sieci to likwidacja białych plam i szybki internet w każdej szkole”. – Gdy już mamy sieci, możemy dzieciom zaoferować także naukę kodowania – zapewniła.
12:03
Adamczyk opowiada również o ratowaniu bydgoskiej Pesy i o 13,2 mld zł przeznaczonych na inwestycje kolejowe. – Zastanawialiśmy się, czy mróz skuje Polskę i zatrzymają się inwestycje, które trzeba rozliczyć z UE. Udało się, mrozu nie było, wszyscy pracowali ponad siły – dodał. – Wielki sukces to otwarcie spójnego systemu komunikacyjnego naszego państwa na połączenia transeuropejskie – podkreślił.
12:00
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jako kolejny pojawił się na scenie. Przekonuje, że przed rokiem niemal od podstaw budowane był jego resort. – I już polskie budownictwo ma swój resort i wróciła nadzieja, że niewidzialna ręka rynku nie będzie rozwiązywać problemów – przekonuje.
11:55
Minister Gowin zapowiada ściągnięcie do Polski zagranicznych naukowców i studentów. Powstanie Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.
11:51
Na scenie pojawił się wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Polskie uczelnie z roku na rok spadają w światowych rankingach coraz niżej – przyznał.
11:50
– Jestem spokojny o przyszły rok. Inwestycje ruszą bardzo mocno do przodu – mówił minister Rozwoju.
11:45
Minister Morawiecki mówi o uszczelnieniu systemu podatkowego.
11:40
Mateusz Morawiecki opowiada o swoim Planie Odpowiedzialnego Rozwoju. – Mówimy o zupełnie innym modelu rozwoju. Nie może być tak, że w stolicy powstaje nowy wieżowiec, a na prowincji po cichu zamyka się zakłady produkcyjne. Przebudujemy model gospodarczy tak, żeby służył przede wszystkim ludziom – tłumaczył.
11:36
– Stadion Narodowy może wreszcie funkcjonować normalnie. Doprowadziliśmy do ugody i zaoszczędziliśmy dla budżetu 1,5 mld złotych – powiedział Witold Bańka.
11:35
W drugiej części swojego wystąpienia minister skupił się na kwestiach dotyczących polskiej turystyki.
11:30
– Zwiększamy transparentność polskich związków sportowych. Nie może być tak, że dochodzi do zjawisk nepotyzmu i korupcji w związkach sportowych. Sport musi być czysty także w wymiarze moralnym – przekonywał minister. – Gotowa jest ustawa o zwalczaniu nielegalnego dopingu. Powołamy Polską Agencję Antydopingową – ujawnił.
11:27
Minister sportu i turystyki Witold Bańka zaczął od budowania sportu u podstaw - pomysłu tworzenia małych i średnich klubów sportowych.Wspomniał także o szkolnych klubach sportowych.
11:25
– Nie ma naszej zgody na prywatyzację publicznej służby zdrowia. Nowa ustawa gwarantuje odejście od nastawienia na zyski – mówił minister zdrowia.
11:20
Głos zabrał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaczął od listy darmowych leków.
11:15
– Rodzice mają wybór i mogą zdecydować, czy ich 6-letnie dzieci pójdą od szkoły. Nie ma testu po 6. klasie. Maturzyści mogą się odwołać od wyników matury. Nauczyciele otrzymali komisję dyscyplinarną. Od lutego dyskutujemy o zmianie systemu edukacji z obywatelami – wyliczała minister Zalewska.
11:11
Na scenie pojawiła się minister edukacji Anna Zalewska.
11:10
– Budżet na kulturę w przyszłym roku wzrośnie o 6 proc. i tym samym pierwszy raz w historii przekroczy 1 proc. dochodów budżetu – pochwalił się minister Gliński. Zapowiedział także przygotowanie przez Polskę 2 wydarzeń międzynarodowych: sesję Komitetu Światowego UNESCO oraz targi expo w Łodzi, dotyczące rewitalizacji miast.
11:01
Na mównicy pojawił się wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
11:00
– Podnieśliśmy minimalne wynagrodzenie i minimalną stawkę godzinową. Tworzymy nowoczesne prawo pracy. Podnosimy najniższe emerytury. Renta socjalna wzrośnie o 100 zł. Ten rok to 8 ustaw mojego ministerstwa – wyliczała minister Rafalska.
10:55
Na scenie pojawiła się minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Opowiada o sukcesach programu "Rodzina 500 Plus". Według znanych jej prognoz dzięki programowi rządu w Polsce może urodzić się o milion więcej dzieci, niż zakładano. – Nie sprawdziły się obawy o marnotrawienie środków z "500 Plus". Nie sprawdziły się obawy o porzucaniu pracy przez polskie kobiety – mówiła minister Rafalska.
10:48
– To był dobry rok. Dziękuję państwu, że byliście z nami. Jeszcze raz podkreślę: rząd Prawa i Sprawiedliwości jest po to, by służyć Polakom. Dziękuję bardzo – zakończyła swoje przemówienie premier Szydło.
10:45
– Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Wiele jest takich spraw zwykłych Polaków, które trzeba podjąć, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W ubiegłym roku naszym priorytetem była rodzina. W 2017 roku tym priorytetem będzie rodzina – ogłosiła Beata Szydło.
10:40
– Na początku nas nie słuchano, krytykowano. Teraz coraz więcej państw europejskich przyznaje nam rację. Unia Europejska przeżywająca kolejne kryzysy wymaga reform, zmian. Te zmiany proponujemy, nie boimy się o nich mówić. Uważamy, że muszą być wprowadzone, bo inaczej UE będzie miała kolejne problemy. Chcemy, by Unia się rozwijała. Unia musi się zmienić – mówiła premier.
10:37
– Ten rok, to rok szczytu NATO w Polsce. Polskie wojsko jest odbudowywane, jest wzmacniane. To wielkie dzieło ministra Macierewicza ma na celu bezpieczeństwo Polski. Bezpieczeństwo to także policja. Z inicjatywy ministra Błaszczaka na polską wieś wracają posterunki policji – mówiła Beata Szydło na temat bezpieczeństwa.
10:35
– Chcemy wspierać polskich przedsiębiorców. Wprowadzenie stawki CIT 15 proc. to pierwszy krok w tym kierunku – mówiła premier. Zapowiedziała, że więcej na ten temat opowie minister Morawiecki. – My z tej drogi nie zejdziemy. Konsekwentnie nasz plan zrealizujemy – zapowiedziała.
10:30
Premier wylicza udane programy swojego gabinetu: m. in. "Rodzina 500 Plus" i "Mieszkanie Plus". Zapowiada kolejne: reformę edukacji, służby zdrowia oraz wprowadzanie w życie programu gospodarczego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
10:25
Przez ostatni rok nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy te błędy korygować i wyciągnąć z nich wnioski – przyznała premier Szydło. – To był rok ciężkiej pracy, Musimy wykazać się cierpliwością i konsekwencją – dodała.
10:20
Sprawozdanie z roku pracy rządu rozpoczęła premier Beata Szydło.– Kampania wyborcza była niezwykła. Polegała na tym, iż przez wiele lat jeździliśmy po Polsce i po prostu z wami rozmawialiśmy. Program rządu PiS to program napisany przez Polki i Polaków z całej Polski. Słuchaliśmy was i wiemy czego chcecie – mówiła. – Chcecie, żeby politycy zajmowali się sprawami zwykłych ludzi – stwierdziła.
10:18
"Dotrzymaliśmy słowa. To był dobry rok" – przekonują w ostatnim zdaniu twórcy spotu podsumowującego rok rządów PiS.
10:10
Z małym opóźnieniem uroczystość podsumowującą rok rządu, nazywaną "sprawozdaniem" z roku pracy, otworzył rzecznik rządu Rafał Bochenek. Oficjalnie przywitał wszystkich członków gabinetu premier Beaty Szydło.