Premier Izraela dziękuje Polsce za "zdecydowane kroki przeciwko antysemityzmowi w Europie"
W swoim wystąpieniu Benjamin Netanjahu zapewnił, że Polskę i Izrael „łączy kwitnąca przyjaźń i głębokie duchowe relacje”. Szef rządu z Tel Awiwu podkreślił, że przedstawiciele obu narodów przez wieki dzielili wspólną historię i razem doświadczali „najgorszego upadku w historii ludzkości”, czyli II wojny światowej.
Inspirująca historia dla całego świata
– Wspóczesna historia Polski i Izraela to przykład wielkiej nadziei i rozwoju dwóch nowoczesnych demokracji z wolnymi gospodarkami i silnymi narodami. To historia inspirująca dla całego świata. Przez ostatnie 30 lat wielokrotnie byłem w Polsce i z wizyty na wizytę obserwowałem niezwykłe przemiany – mówił Netanjahu. Polityk dodał, że nasz kraj jest „jednym z najważniejszych Europie”, który podobnie jak Izrael przed laty, „rozwija się żywiołowo”. – Przed naszymi narodami jest wspaniała przyszłość – zapewnił premier Izraela.
Netajahu podziękował również Polakom za to, że podejmowane są „zdecydowane i odważne kroki przeciwko antysemityzmowi pojawiającemu się w Europie”.
W oparciu o historię budujemy przyszłość
Z kolei Beata Szydło podziękowała za „bardzo dobrą, długą rozmowę” i zapewniła, że nie dotyczyła ona jedynie historii, ale także przyszłości. – Nasze wspólne losy brutalnie przerwali nazistowscy najeźdzcy. Musimy mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować w oparciu o nią przyszłość. Obowiązkiem Izraela i Polski jest upominanie się o prawdę historyczną. Tak jak podkreślił premier Netanjahu, należy robić to bezwzględnie i Polska to robi. Polska jest zdeterminowana, by walczyć z antysemityzmem. Tak samo trzeba bronić prawdy hisotrycznej i dziękuję, że pan premier to zauważył. Jest pełna wola współpracy, by jasno mówić o tym, kto był katem, a kto ofiarą. Ofiarami był naród polski i żydowski. Ci, którzy budowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady chcieli zniszczyć Polaków i Żydów. Dzięki determinacji dobrych ludzi nie udało im się to – mówił premier Polski.
– Dziś na bazie wspólnej historii w małych miastach, miasteczka i wsiach tolerancyjnej Polski, możemy mówić o przyszłości – zapewniła Szydło. Premier podkreśliła także, że wśród priorytetów współpracy znalazł się również dialog w sprawie nowoczesnych technologii, które mają służyć zrównoważonemu rozwojowi.
Inne tematy rozmów
Wśród tematów rozmów międzyrządowych była m.in. turystyka, współpraca w zakresie nowoczesnych technologii, kwestie bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwa, a także zwalczania terroryzmu. Polska chce także, by młodzi Żydzi, którzy przyjeżdżają do Polski odwiedziali nie tylko miejsca związane z Holocaustem i historią narody żydowskiego w Polsce, ale także poznwali „nowoczesny, bezpieczny, piękny i rozwijający się kraj”.