Sąd: Marek Falenta powiadomił CBA
Jak czytamy, Rafał Baniak poczuł się obrażony sugestią, jakoby podczas sprzedaży kontrolnego pakietu akcji spółki Ciech S.A. przez Skarb Państwa doszło do korupcji. Proces toczył się z wyłączeniem jawności, ponieważ Centralne Biuro Antykorupcyjne dysponowało tajnymi informacjami w sprawie.
Sąd uznał - według informacji TVP Info - że Marek Falenta poinformował Centralne Biuro Antykorupcyjne o swoich podejrzeniach dotyczących nagrywania w warszawskich restauracjach rozmów, które mogą być dowodem przestępstw korupcyjnych. Dlatego też sąd uznał, iż Marek Falenta miał obowiązek poinformowania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuraturę.
Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. prywatyzacji Ciech S.A. po tym, jak wypłynęły informacje w tej sprawie.
„Afera taśmowa”
W czerwcu 2014 r. we „Wprost” ujawniono sześć nagrań, których dokonano w dwóch warszawskich restauracjach – Amber Room oraz Sowa&Przyjaciele. Były to m.in. stenogramy i nagrania rozmów szefa MSW, prezesa Banku Centralnego, byłego ministra transportu oraz Jana Vincenta-Rostowskiego z Radosławem Sikorskim. Do redakcji „Wprost” docierały też wiadomości o kolejnych taśmach. Nagrane miało zostać spotkanie wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, do którego doszło na początku czerwca. Po kilku miesiącach okazało się, że istnieje więcej nagrań. Kelnerzy Łukasz N. i Konrad L. powiedzieli prokuratorom, że istniało nagranie rozmowy Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera oraz wiele innych.
Po publikacji materiałów przez tygodnik "Wprost", 16 czerwca do redakcji dwukrotnie wkroczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Teksty dotyczące afery taśmowej można znaleźć na stronie Wprost.pl: Handel głową Rostowskiego, Afera podsłuchowa i Rozmowa Nowaka. "Wsadzą mnie do więzienia, k***". Taśmy z posłuchów publikował także m.in. tygodnik „Do Rzeczy” oraz Telewizja Republika.
W maju tego roku w związku z aferą podsłuchową rozpoczął się proces. Oprócz Marka Falenty przed sądem stanęli dwaj kelnerzy - Konrad Lassota i Łukasz N. oraz Krzysztof Rybka - współpracownik Falenty.