Sędzia TK wybrany przez PiS zakwestionował ważność Zgromadzenia Ogólnego
W grudniu 2016 r. Sejm przyjął pakiet trzech nowych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawy wprowadziły m.in. nowy tryb wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W świetle przepisów przejściowych po wygaśnięciu kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezydent RP ma wskazać sędziego „pełniącego obowiązki prezesa TK”. Według HFPC funkcja ta budzi pewne wątpliwości, ponieważ konstytucja nie przewiduje takiego stanowiska.
HFPC przypomina, że 20 grudnia, czyli tego samego dnia kiedy sędzia Julia Przyłębska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko p.o. prezesa TK, zwołała Zgromadzenie Ogólne. Sędziowie dowiedzieli się o dacie posiedzenia cztery godziny wcześniej. W Zgromadzeniu Ogólnym nie mógł wziąć udziału sędzia Stanisław Rymar, który przebywał na urlopie.
Ważność posiedzenia została zakwestionowana przez sędziego Piotra Pszczółkowskiego wybranego już za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według Pszczółkowskiego Zgromadzenie Ogólne zwołane przez prezes Przyłębską jest nieważne. „Zgodnie z ich treścią [przepisów, które weszły w życie 20 grudnia 2016 r. – przyp. red.], w obecnym stanie prawnym dla zgodności z Konstytucją i ustawą oraz skuteczności procedury określony jest udział w Zgromadzeniu Ogólnym wszystkich piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego” - napisał w prawnik. W związku z nieobecnością sędziego Rymara, w zwołanym przez Julię Przyłębską Zgromadzeniu Ogólnym wzięło udział tylko 14 sędziów, a sześciu spośród nich wzięło udział w głosowaniu nad wyborem prezesa TK. Głosami pięciu sędziów została nim Julia Przyłębska. Jej kontrkandydat Mariusz Roman Muszyński zdobył jeden głos.
Ponadto, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę na fakt, iż sędzia Przyłębska zdecydowała, że głosowanie na kandydatów jest równoznaczne z głosowaniem nad uchwałą dla prezydenta. Pod protokołem z posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego widnieje tylko jej podpis.