Mocne słowa odchodzącego generała Różańskiego. „Kolegom rekomenduję lekturę konstytucji”
Gen. Różański na wstępie podziękował m.in. swojej rodzinie i przełożonym, którzy kształtowali jego osobowość jako oficera. – Wszystkim tym, którzy w ostatnim czasie zaufali mi, wykonywali ze mną zadania, a dzisiaj znajdują się w rezerwie kadrowej chcę powiedzieć przepraszam – stwierdził.
– Moim kolegom generałom, szczególnie tych ostatnio mianowanym i awansowym, oprócz instrukcji i regulaminów rekomenduję lekturę konstytucji i ustaw, aby poznać, czym jest polityczno-strategiczna dyrektywa obronna, czym są plany reagowania obronnego czy program pozamilitarnych przygotowań obronnych – kontynuował gen. Różański.
Gen. Mirosław Różański złożył dymisję w połowie grudnia minionego roku. Przyjął ją minister obrony Narodowej Antoni Macierewicz, jednak – jak przypominało wówczas BBN – to do prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych RP należała ostateczna decyzja w tej sprawie. Tę Andrzej Duda podjął 31 stycznia.
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z dniem 31 stycznia br., odwołał generała broni Mirosława Różańskiego ze stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych” – poinformowano w komunikacie BBN. Jak wyjaśniono, odwołanie związane jest z decyzją gen. broni. Mirosława Różańskiego o złożeniu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.
Miał służyć do 2018, zrezygnował w 2016 roku
Generał Mirosław Różański został powołany na pierwszego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, po tym jak DORSZ powołano do istnienia w 2015 roku na mocy reformy systemu dowodzenia Wojskiem Polskim z 2014 roku. Jego kadencja miała upłynąć w 2018 roku.
Jak nieoficjalnie podawało w grudniu RMF FM, jednym z głównych powodów rezygnacji generała miała być niezgoda na politykę kadrową prowadzoną w armii przez Bartłomieja Misiewicza. Ponadto chodziło również o przeniesienie batalionu pancernego z Żagania do Wesołej. Różański nie godził się też na korekty planu modernizacji technicznej armii.