Dyplomaci z Turcji proszą o azyl w Niemczech. Złożono prawie 140 wniosków
Według informacji niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych, wnioski o azyl w Niemczech złożyło 136 tureckich dyplomatów. Podobne wnioski złożyli członkowie ich rodzin. BBC podkreśla, że Turcja wezwała Niemcy do nieudzielania azylu jakimkolwiek wojskowym. Dodano, że dwóch tureckich żołnierzy, którzy wnioskowali o Azyl w Grecji trafiło do aresztu.
W ubiegłym miesiącu grecki sąd odrzucił prośbę Turcji o ekstradycję ośmiu innych tureckich żołnierzy, którzy uciekli po próbie puczu. Turcja odwołała się od tej decyzji.
Nieudany pucz w Turcji
15 lipca w Ankarze, stolicy Turcji oraz m.in. Stambule, doszło do próby wojskowego zamachu stanu. Do próby doszło około godz. 22, a po godz. 9 (czasu polskiego) tureckie władze ogłosiły, że udało się powstrzymać puczystów. W walkach, które wybuchły, zginęło około 290 osób (ponad 160 z nich to cywile, a ponad 100 to żołnierze), a blisko 1,4 tys. jest rannych. Zaatakowano m.in. budynek tureckiego parlamentu, siedziby tureckich telewizji i siedzibę sztabu generalnego.
Po opanowaniu sytuacji tureckie władze rozpoczęły czystki w armii – pozbawiono stanowisk pięciu generałów i 29 pułkowników (wszyscy brali udział w próbie nocnego przewrotu). 16 lipca zatrzymano prawie 3 tys. żołnierzy, którzy przyłączyli się do puczu. Dzień później ta liczba podwoiła się.