Syn nazistowskiego gubernatora zwrócił Polsce zrabowane obrazy. „2 lata ciężkiej pracy”
Przekazanie dzieł sztuki odbyło się w sobotę 25 lutego, a w niedzielę doszło do ich oficjalnego zwrócenia. Do kraju wróciły trzy dzieła: pochodząca z XVIII w. mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, akwareli Julii Potockiej (przedstawiającej Pałac Potockich pod Baranami) i rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu.
Do odzyskania dzieł przyczyniła się Magdalena Ogórek, historyk, doktor nauk humanistycznych, która w 2015 roku kandydowała na urząd prezydenta RP z poparciem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ogórek na „trop” dzieł wpadła podczas przygotowywania pracy naukowej na temat Otto von Wächtera, gubernatora dystryktu krakowskiego w Generalnej Guberni, a także gubernatora dystryktu galicyjskiego w GG. To na rozkaz Wächtera w Krakowie założono getto dla ludności żydowskiej. Wächterowi udało się uniknąć postawienia przed sądem w procesach norymberskich – ukrywał się w Rzymie, gdzie zmarł w 1949 roku.
Magdalena Ogórek podczas prac naukowych zwróciła uwagę na fotografię, której użyto przy tekście o Wächterze (wcześniej wspomniana mapa I RP – red.). Wtedy dowiedziała się, że matka Horsta, a żona Otto, przywiozła ją z Krakowa po wojnie, razem z innymi dziełami.
„Melduję wykonanie zadania – ku chwale Ojczyzny! Jestem dumna, że po 2 latach mojej ciężkiej pracy 3 zrabowane obiekty powróciły do Polski” – napisała na Twitterze Magdalena Ogórek, zamieszczając też zdjęcia odzyskanych dzieł.