Zbiorowe gwałty i mordowanie dzieci. Apel do ONZ, o ustanowienie specjalnej komisji śledczej
Podczas operacji państwowych sił bezpieczeństwa w zamieszkanym przez muzułmańską mniejszość regionie miasta Maungdaw, która była odpowiedzią na październikowe ataki na posterunki policji, według oficjalnego komunikatu, zginęło przynajmniej 106 osób. W ocenie instytucji pozarządowych ofiar było przynajmniej 400. W związku z międzynarodowymi naciskami operacja została przerwana w połowie lutego.
Przedstawiciele ONZ oraz organizacji pozarządowych mieli udokumentować akty przemocy, których wobec przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości rzekomo dopuścili się żołnierze biorący udział w operacji. Wśród zarzutów pod adresem wojskowych znalazły się te dotyczące: zabójstw kobiet i dzieci, zbiorowych gwałtów, brutalnych pobić, a także palenia całych wiosek.
W związku z tymi ustaleniami Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al Hussein oraz specjalny wysłannik ONZ do Mjanmy Yanghee Lee wezwało Radę Praw Człowieka do ustanowienia podczas 34. sesji specjalnej komisji śledczej. Do apelu przyłączyło się 13 organizacji pozarządowych, które wydały list otwarty.
Muzułmańska mniejszość Rohingya zamieszkująca m.in. stan Arakan w głównie buddyjskiej Mjanmie, uznawana jest przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości religijnych na świecie.