Przed Sejmem stanął pomnik na cześć Jana Szyszko. „Po jego ministerialnym stołku nie powinny zostać nawet trociny”
Na czarnym cokole pomnika, na którym zamieszczono tabliczkę z napisem „Janowi Szyszce wdzięczni deweloperzy i drwale” znajduje się złota piła mechaniczna. Taki pomnik odsłonili przedstawiciele partii Razem przed Sejmem. Rzecznik prasowa ugrupowania Dorota Olko podkreśliła, że „była to symboliczna nagroda w porównaniu do milionów, jakie zarobią dzięki Szyszce deweloperzy, lobbyści i właściciele tartaków”.
„Szyszko na stanowisku ministra środowiska to gwarancja dalszej dewastacji polskiej przyrody”
Przedstawiciele Razem podkreślili, że „interesów deweloperów i producentów pilarek nie można przedkładać nad troskę o przyrodę i dobro wspólne”. „W kraju, który traktuje sam siebie poważnie, polityk tak skompromitowany jak minister Szyszko zostałby natychmiast zdymisjonowany. Prawo i Sprawiedliwość, czyli partia, która niegdyś na sztandarach miała oczyszczenie polityki z nieuczciwych wpływów biznesu, próbuje zamieść sprawę pod dywan” – czytamy w komunikacie ugrupowania.
Zdaniem członków partii Razem „Jan Szyszko na stanowisku ministra środowiska to gwarancja dalszej dewastacji polskiej przyrody”. – To człowiek, który chciał zabetonowania Doliny Rospudy i wycinki Puszczy Białowieskiej. Po jego ministerialnym stołku nie powinny zostać nawet trociny – mówią przedstawiciele partii.
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, umożliwiają właścicielowi działki ściąć każde rosnące na niej drzewo, jeśli tylko nie dokonuje tego w celu gospodarczym. Szybko okazało się, że przepis pozwala wycinać nie tylko pojedyncze sztuki, ale także karczować całe skwery, parki i fragmenty lasów, tak jak to miało miejsce w przypadku terenów położonych koło Łeby.