Uchwała o referendum ws. poszerzenia granic stolicy unieważniona
Unieważnienie uchwały w sprawie referendum przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipiera ma być podyktowane za mało precyzyjnym i zbyt ogólnie sformułowanym pytaniem referendalnym. Ustawa dotyczy zmiany granic Warszawy oraz przyłączenia kilkudziesięciu sąsiednich gmin, natomiast pytanie nie precyzuje, ile gmin i których. Zdzisław Sipiera uważa ponadto, że w projekcie metropolitalnym Prawa i Sprawiedliwości chodzi nie o zmianę granic, a o utworzenie nowej jednostki samorządu. Wojewoda uznał ponadto, że błędna była procedura podejmowania uchwały. Jego zdaniem, referendum to powinno odbyć się na wniosek mieszkańców, a nie radnych.
Decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie zmiany granic stolicy podjęła Rada Miasta Warszawy. Głosowanie planowano na 26 marca. Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało 34 radnych, przeciwko było 19 osób.
Powiększona Warszawa
Projekt zakłada utworzenie na obszarze tworzącym metropolię warszawską, nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym. Będą one realizować zadania powiatowe i zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze zagospodarowania przestrzennego, koordynacji i zadań publicznych w gminach czy transportu. Dotychczasowe miasto na prawach powiatu - Warszawa - otrzyma status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z podziałem na dzielnice.
Zapowiedź zmian w ustawie warszawskiej pojawiła się już w kwietniu 2016 r. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że pojęcie metropolii wypełnia także Warszawa, prezentując przepisy o związku metropolitalnym dla Górnego Śląska. – Mamy ustawę o ustroju miasta stołecznego, ona będzie poprawiana, będą propozycje w tej dziedzinie – zapowiedział.