Saryusz-Wolski po wyborze Tuska: Ważne wnioski dla ustroju Unii Europejskiej
– Chcę podziękować Jackowi Saryusz-Wolskiemu, że zgodził się kandydować. To jest wybitny europoseł. Rada Europejska straciła okazję, by mieć przewodniczącego, który mógł wprowadzić nas na tory głębokich reform i sprawić, że Rada Europejska będzie wypełniać swoją rolę – powiedziała premier Beata Szydło w przerwie między obradami Rady Europejskiej. W opinii szefowej polskiego rządu Saryusz-Wolski „dawał gwarancję przeprowadzenia reform, które wprowadziłyby UE na nowe tory”.
Jacek Saryusz-Wolski krótko po ogłoszeniu wyników głosowania nad wyborem nowego przewodniczącego Rady Europejskiej opublikował dwa wpisy na swoim profilu na Twitterze.
Przyszłość polityka jest na razie nieznana. – Nie zapraszam Saryusz-Wolskiego do PiS-u, bo zapraszam do PiS-u z reguły tych, którzy się zgłosili, a Saryusz-Wolski się nie zgłosił i nie jest też prawdą, żeby otrzymał jakieś obietnice związane z tą sprawą. Nie otrzymał żadnej obietnicy. Dotyczy to zarówno MSZ, jak i stanowiska komisarza w UE. Po prostu to, co uczynił, uczynił z motywów patriotycznych – mówił Jarosław Kaczyński na briefingu w Sejmie.
Kim jest Saryusz-Wolski?
Jacek Saryusz-Wolski od trzech kadencji zasiada w Parlamencie Europejskim. W 2003 został wybrany międzynarodowym sekretarzem Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej i na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. W 2007 objął stanowisko przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. 4 marca 2017 roku polski rząd zgłosił jego kandydaturę na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, w związku z czym tego samego dnia został usunięty z Platformy Obywatelskiej. W konsekwencji utracił również stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej i członkostwo w ugrupowaniu.