Jednolita cena książki pomysłem na ratowanie księgarń? Projekt budzi kontrowersje
Pierwotny projekt w tej sprawę przygotowany został w Polskiej Izbie Książki, a obecnie trafił do MKDiN. Jego podstawowym założeniem jest utrzymanie stałej ceny książki w ciągu roku od wprowadzenia jej na rynek. Kolejnym pomysłem są ograniczenia w dodawaniu darmowych książek dla prenumeratorów czasopism i gazet.
Cena książki ma zostać zamieszczona przez wydawcę na okładce. Przez pierwsze 12 miesięcy księgarz nie będzie mógł jej obniżyć o więcej niż 5 procent. Istnieją jednak pewne wyjątki: rabatu wysokości 15 proc. będzie można udzielić czytelnikowi, który nabędzie książkę na targach książki oraz stowarzyszeniom uczniów w przypadku zakupu podręczników. Z 20-procentowego rabatu skorzystać będą mogły instytucje kulturalne oraz naukowe. W przypadku niezastosowania się do przepisów projekt przewiduje karę grzywny dla księgarza.
Portal Wirtualnemedia.pl podkreśla, że projekt wywołuje pewne kontrowersje. Izba Wydawców Pracy zgłasza obiekcje do zapisu mówiącego o tym, że wydawca z góry określałby tytuły oraz ceny książek, jakie otrzyma prenumerator w ciągu całego trwania umowy o prenumeratę. Jak twierdzą przedstawiciele IWP, jest to w oczywisty sposób niemożliwe. Czytelnicy obawiają się z kolei wzrostu cen książek.