Reuters: Ataki cybernetyczne na polskie miasta, w których stacjonują Amerykanie
– Stale obserwujemy destrukcyjne działania cybernetyczne i informacyjne ze strony pewnych państw. Proces w ostatnim okresie nasilił się – powiedział Szatkowski. Odmówił wskazania państwa, które mogą być zaangażowane w takie działania, jednak wskazał, że treść propagandowych wiadomości jest prorosyjska.
Ataki na polskie miasta
Równocześnie Szatkowski poinformował, że w styczniu doszło do ataków cybernetycznych na strony internetowe należące do przynajmniej dwóch miejscowości, w których rozlokowano amerykańskich żołnierzy. - Jasnym dla nas jest kto jest autorem i kto inspiruje tego typu działalność – dodał. Celem ataków było przedstawienie negatywnego obrazu sojuszników Polski oraz „zaprezentowanie rosyjskiej wersji wydarzeń dotyczących konfliktu we wschodniej Ukrainie”.
Jak zapewnił wiceszef MON, w ciągu roku Polska zamierza wydać miliard złotych na poprawienie cyberbezpieczeństwa. Jest to kwota kilkukrotnie wyższa niż jeszcze przed kilku laty.
Amerykanie w Polsce
Podczas szczytu NATO, który odbył się w lipcu minionego roku w Warszawie, podjęto decyzję o wzmocnieniu obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance - w tym Polsce. Tzw. Wzmocniona Wysunięta Obecność to czterech batalionowe grupy bojowe dyslokowane w Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie. Odpowiedzialność za grupę w Polsce wzięli na siebie Amerykanie, a wspierać ich będą Brytyjczycy, Rumuni oraz Chorwaci. USA przyślą do Polski około 800 żołnierzy wraz z 70 wozami bojowymi Stryker. Siły te taktycznie podlegać będą 15. Brygadzie Zmechanizowanej z Giżycka.
Grupa, która stacjonować będzie w Orzyszu będzie gotowa do prowadzenia obronnych działań bojowych. W ramach eFP w Elblągu powstanie także wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które będzie koordynować działania wszystkich czterech grup eFP, które powstaną również na Litwie, Łotwie i w Estonii. Cała wzmocniona Wysunięta Obecność będzie częścią sojuszniczego systemu reagowania na zagrożenia, którego zasadniczym elementem są Siły Odpowiedzi NATO.
Ponadto na terytorium Polski Amerykanie rozmieścili sprzęt dla Brygady Pancernej w ramach działań o kryptonimie Atlantic Resolve. Do zachodniej Polski trafiła natomiast Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team) – dyslokowana w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Działania ABCT będą wspierane przez stacjonujące w Powidzu: zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego (CAB – ang. Combat Aviation Brigade) oraz pododdziały zabezpieczenia logistycznego. Tak znaczna rotacyjna obecność sił amerykańskich w Polsce otwiera nowy rozdział we współpracy pomiędzy obydwoma krajami, pokazując rosnącą w siłę więź transatlantycką. Elementy ABCT będą okresowo przemieszczane do pozostałych państw wschodniej flanki NATO.