Koniec z sowiecką bronią w Wojsku Polskim. Kontrakt na 58 tysięcy polskich Beryli coraz bliżej
Najnowszy kontrakt, o ile zostanie podpisany, zapewni całkowitą wymianę pozostających na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP karabinków AKM, popularnych Kałasznikowów, na broń rodzimej produkcji – karabinków Beryl.
– Jest to bardzo duży kontrakt i fabryka musi się z niego wywiązać. Nie jest to łatwe – musimy zreorganizować fabrykę w taki sposób, by się wywiązać – powiedział w rozmowie z TVP Info Adam Silga, prezes Fabryki Broni „Łucznik”.
Kontrakt na dostawę 58 tysięcy sztuk Beryli może być wart więcej niż 350 mln złotych. Poprzedni kontakt na niemal 25 tysięcy sztuk tej broni podpisano w maju ubiegłego roku i wart był 156,15 mln złotych. Zdecydowano wówczas o zakupie 17 621 sztuk karabinków szturmowych wz. 96 BERYL oraz 8 400 sztuk karabinków wz. 96 MINI-BERYL Pierwszy – w 2014 roku – zamówiono wówczas 5,5 tysiąca Beryli.
5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 BERYL i subkarabinek MINI-BERYL to broń automatyczna przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Charakteryzuje je celność, niezawodność, trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Dzięki kompaktowym rozmiarom MINI-BERYL jest łatwy do przenoszenia i do walki w pomieszczeniach zamkniętych. Fabryka Broni "Łucznik" – Radom jest jedynym producentem tej broni.
Broń polskiej produkcji zastępuje także sowieckie i niemieckie uzbrojenie oddziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Żołnierze służący w tych jednostkach otrzymali karabinki MSBS również produkowane w radomskiej fabryce.
Fabryka Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. została powołana 14 lipca 2000 roku. Jest głównym producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody Fabryki Broni kształtują się na poziomie około 70 mln zł.