Politycy chcą, by Rosjan było więcej. Zamierzają rozdawać paszporty
Projekt w tej sprawie wpłynął w grudniu do Dumy, a 10 marca został skierowany przez komisję ds. narodowych do dalszych prac. Jego autorami są prokurator anektowanego Krymu Natalia Pokłonska oraz szef Instytutu krajów WNP Konstantin Zatulin. Dokument, wprowadza zmiany w ustawach o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej oraz o sytuacji prawnej obcokrajowców w Rosji.
Wnioskodawcy proponują, by włączyć do kategorii „użytkowników języka rosyjskiego” osoby urodzone na terenie byłego ZSRR i Imperium Rosyjskiego, a także osoby, które „mają krewnych w linii prostej, którzy przyszli na świat w Rosji”. Tym samym miałyby one możliwość ubiegania się o rosyjski paszport. Do 17 marca dokument ma zaopiniować komitet ds. ustawodawstwa Dumy.
Wola Putina
Konieczność liberalizacji procedury uzyskania rosyjskiego obywatelstwa już przed kilkoma laty sygnalizował prezydent Władimir Putin. Jego słowa przytaczają wnioskodawcy. – Zarządzam konieczność wypracowania przyspieszonej procedury przyznania obywatelstwa rosyjskiego naszym rodakom, którzy znają język rosyjski o rosyjską kulturę, a także bezpośrednim potomkom tych, którzy urodzili się w Imperium Rosyjskim i Związku Radzieckim. Tym, którzy chcą zrezygnować ze swojego dotychczasowego obywatelstwa i przeprowadzić się do naszego kraju na stałe – mówił w 2012 roku Putin. Co warto podkreślić, sam prezydent w przeszłości nadał obywatelstwo rosyjskie m.in. Gerardowi Depardieau i Stevenowi Seagalowi, którzy językiem Tołstoja nie władają.
Rusłan Balbek, który w Dumie przewodzi komisji ds. narodowych w rozmowie z mediami przybliżył projekt. – W przypadku przyjęcia tego prawa, obywatelstwo Federacji Rosyjskiej będzie można otrzymać nie tylko na podstawie prawa krwi, urodzenia, ale też na podstawie prawa ziemi. Podstawowym kryterium będzie znajomość języka rosyjskiego, a także związek z terenami dawnego ZSRR i Imperium Rosyjskiego – wskazał. Portal gazeta.ru podkreśla, że prawodawcy postulują także uproszczenie procedury starania się o paszport. Ma zostać zniesiony wymóg przedstawienia dokumentu o zrzeczeniu się obywatelstwa innego kraju.