Prowadził sklep z militariami, został dowódcą GROM. 416 oficerów jednostki wystąpiło już wcześniej przeciwko niemu
Dziennikarze przypomnieli, iż w 2010 roku Mariusz Pawluk oskarżył dowódcę GROM-u generała Dariusza Zawadkę o mobbing, nepotyzm, prześladowania. Stosowne donosy złożył jednocześnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, prokuraturze i Najwyższej Izbie Kontroli. Jego krucjata przyniosła jednak skutki wprost odwrotne do tych, których się spodziewał. Za przełożonym opowiedziało się 416 oficerów GROM, którzy wystąpili z własną inicjatywą, pisząc list w obronie Zawadki. Tym samym niemal wszyscy oficerowie jednostki podważyli zdanie Pawluka, który skompromitowany na kilka lat odszedł z wojska. GROM odebrał mu także srebrną i brązową odznakę.
„Wyborcza” ustaliła, że w ostatnich latach Mariusz Pawluk prowadził sklep z militariami, a z wojskiem nie miał poza tym do czynienia. Wrócił do GROM-u, kiedy do władzy wrócił PiS. We wrześniu 2016 roku pojawił się w jednostce i przyjął pseudonim „Hubal”. Koledzy przezwali go jednak „Pontonem”, z racji jego dodatkowych kilogramów. Pułkownik Pawluk przyszedł na miejsce pułkownika Piotra Gąstała, który odszedł z GROM bez podania przyczyn.
Marcowe zmiany w wojsku
W środę 15 marca generał Jerzy Gut, który dowodził Centrum Operacji Specjalnych, podał się do dymisji. Z nieoficjalnych ustaleń portalu Wirtualna Polska wynika, że powodem dymisji było lekceważenie generała przez Antoniego Macierewicza oraz utrata przez niego wpływu na obszar działalności wojska, za który odpowiadał. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Antoni Macierewicz mianował gen. bryg. Wojciecha Marchwicę na stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Jego zastępcą został dotychczasowy dowódca JW GROM płk Robert Kopacki. Nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk.