Te kraje są uznawane za najszczęśliwsze na świecie. Jak wypada Polska na tle innych państw?
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Norwegia, która w porównaniu z poprzednim badaniem awansowała aż o trzy pozycje. Na podium znalazły się również Dania oraz Islandia. Tuż za pudłem uplasowała się Szwajcaria. Wśród państw, które zostały uznane za najmniej szczęśliwe znalazły się Jemen, Togo, Rwanda, Tanzania, Syria oraz Burundi.
Przy sporządzaniu rankingu autorzy badania brali pod uwagę m.in. czynniki takie jak oczekiwana długość życia, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo, stabilność zatrudnienia, realne PKB przypadające na jednego mieszkańca. Pod uwagę brano również poziom poszanowania dla praw i wolności obywatelskich oraz poziom korupcji w kraju.
Głównym czynnikiem, który wpływa na brak zadowolenia jest bezrobocie oraz bieda. Teoria ta nie zawsze się sprawdza, ponieważ w przypadku Chin, które są jednym z najbogatszych państw świata trudno mówić o szczęściu. Mimo ogromnego rozwoju i ekspansji Chin przez ostatnie lata, poziom szczęścia w tym kraju nie uległ poprawie.
Autorzy raportu podkreślili, że wszystkie kraje, które znalazły się w czołowej 10 mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami jeśli chodzi o sprawy takie jak dochody mieszkańców, wolność, zaufanie społeczne oraz perspektywy życia w zdrowiu. Ponadto, od 2012 roku, kiedy to opublikowany został pierwszy raport dotyczący szczęśliwego życia w poszczególnych krajach, w pięciu państwach m.in. Szkocja, Ekwadorze czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich pojawiły się specjalne resorty, których zadaniem jest promocja szczęścia jako ważnego elementu polityki społecznej.
Jak na tle innych krajów wypada Polska? Nasz kraj zajął w zestawieniu 46. pozycję, tuż przed Uzbekistanem.
W tegorocznym zestawieniu Polska wyprzedziła m.in. dwa państwa członkowskie UE - Włochy oraz Portugalię.
Ponadto, w porównaniu z poprzednim zestawieniem awansowaliśmy aż o 11 pozycji.