Posłowie nie chcieli wysłuchać premier oraz przyjęli szereg ustaw, w tym tę o sieci szpitali
Większością 230 posłów Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, która tworzy tzw. sieć szpitali. Przeciwko było 209 posłów (Platforma Obywatelska za wyjątkiem prof. Mariana Zembali, Kukiz'15, Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe – red.). Co ciekawe, ustawa nie znalazła stuprocentowego poparcia w klubie Prawa i Sprawiedliwości – przeciwny jej był Andrzej Sośnierz, który w przeszłości pełnił urząd prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Parlamentarzyści odrzucili w trakcie głosowań poprawki opóźniające wejście ustawy w życie oraz te wyłączające spod jej regulacji szpitale specjalistyczny, takie jak np. sercowo-rehabilitacyjne, choć oddzielny profil stworzono dla szpitali pediatrycznych.
Czym jest sieć szpitali
W ramach sieci szpitali funkcjonować będą trzy poziomy placówek ze względu na ich właściwość terytorialną oraz cztery profile szpitali specjalistycznych. Wszystkie szpitale wpisane na listę będą miały gwarancję umów z NFZ. O tym, jakie placówki znajdą się na niej dowiemy się nie później niż 27 czerwca. Lista zostanie uzupełniona 26 września o placówki, które ze względu na nową ustawę połączą się. Wykaz przez cztery lata obowiązywał będzie od 1 października 2017 roku.
Minister szefem dyrektorów sądów
Posłowie przyjęli także poprawkę do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zakłada ona, że choć szefowie sądów będą podwładnymi ministra sprawiedliwości to w zakresie decyzji finansowych będą podejmować autonomiczne działania. Za przyjęciem poprawki zagłosowało 405 posłów.
Nowelizacja Kodeksu karnego
W trakcie bloku głosowań posłowie poparli łącznie 12 senackich poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego. Dotyczą one m.in. tzw. konfiskaty rozszerzonej, czyli przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym możliwość dokonania zamrożenia prewencyjnego. Co więcej, wprowadzono do kodeksu nowe rodzaje przestępstw, takie jak: zapewnianie środków na funkcjonowanie grup przestępców czy organizacji terrorystycznych. Ponadto policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymały nowe uprawnienia w zakresie kontroli informacyjnej, a osoba, która uzyskała korzyść majątkową o wartości przynajmniej 200 tysięcy złotych będzie przed sądem musiał udowodnić, że jest niewinny – dotychczas to oskarżyciel musiał udowodnić jego winę. Złagodzono także przepisy dotyczące przestępstw teleinformatycznych – złamaniem prawa nie będzie stanowił czyn zabroniony popełniony w wyniku błędu w trakcie próby poprawienia bezpieczeństwa. Parlamentarzyści przyjęli także projekt zakładający zwiększenie ryczałtu przyznawanego przedsiębiorcom, którzy zatrudniają więźniów.
Posłowie przyjęli także rządowy projekt ustawy zaostrzającej kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.
Posłowie poparli także zmiany w przepisach dotyczących Urzędu Miar, a także tych w zakresie transplantologii oraz zaciągania kredytów.
Posłowie nie chcą słuchać Beaty Szydło
Równocześnie posłowie odrzucili propozycję wprowadzenia do obrad punktu, w trakcie którego premier Beata Szydło miałaby udzielić informacji o zakładanej likwidacji kopalń w Polsce. Przeciwko wprowadzeniu tego punktu pod obrady głosowało 227 posłów. Za było 207.