Polskie władze gratulują nowemu prezydentowi Francji. Premier popełniła nietakt dyplomatyczny?
„Gratuluję wyboru Francuzom. Już dziś zapraszam Prezydenta Macron do Polski”– napisała na swoim profilu na Twitterze premier Beata Szydło. W nawiązaniu do posta szefowej polskiego rządu były europoseł Marek Migalski stwierdził, że jest to nietakt dyplomatyczny, ponieważ prezydenta Francji powinien zaprosić prezydent Polski. Politolog zwrócił również uwagę na fakt, iż tego typu zaproszenia powinny zostać najpierw przekazane kanałami dyplomatycznymi, a dopiero po uzyskaniu potwierdzenia od osoby, do której kierowane jest zaproszenie, mogą zostać przekazane w mediach społecznościowych.
W oficjalnej nocie skierowanej do prezydenta Francji premier Szydło podkreśliła, że liczy na to, iż prezydentura Emmanuela Macrona przyniesie nowe otwarcie w relacjach między Polską i Francją, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i gospodarczej i inwestycyjnej.
Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że niezwykle istotne jest, aby państwa sojusznicze mówiły jednym głosem i zgodnie realizowały rozwiązania niezbędne do zapewnienia trwałego pokoju i dobrobytu społeczeństw. Jednocześnie premier zaprosiła prezydenta elekta do konsultacji międzyrządowych, podczas których omówione zostałyby kwestie z agendy bilateralnej i unijnej.
„Liczę na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków”
Gratulacje prezydentowi elektowi złożył również Andrzej Duda. „W imieniu Narodu Polskiego i swoim własnym składam Panu szczere gratulacje z okazji wyboru na Prezydenta Republiki Francuskiej.Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. Jestem przekonany, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje. Liczę na nasze spotkanie w najbliższym czasie, które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów” – napisał prezydent w depeszy gratulacyjnej. Andrzej Duda podkreślił również, że „ma nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych oraz na wzmocnienie naszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego”.
Nowy prezydent Francji
66,06 proc. głosów w II turze francuskich wyborów prezydenckich uzyskał Emmanuel Macron. Wiadomo już, że to on zastąpi na tym stanowisku Francois Villona. Marine Le Pen z Frontu Narodowego zdobyła 33,94 proc. głosów. Po podliczeniu 99,99 proc. kart wyborczych wiadomo już, że na Macrona zagłosowało 20 703 694 Francuzów. Le Pen poparło prawie dwa razy mniej rodaków - zdobyła 10 637 120 głosów. Francuzi mogą cieszyć się wysoką frekwencją. Do wyborów poszło aż 74,62 proc. uprawnionych, co stanowi wynik lepszy, niż pierwotnie zakładano.