Apel o wsparcie "muzułmańskich braci". Erdogan broni Palestyńczyków, Izrael ostro reaguje
Recep Tayyip Erdogan w poniedziałek przemawiał w Stambule do przedstawicieli stowarzyszeń z Jerozolimy. Prezydent Turcji zapytał zebranych: – Jaka jest różnica między obecnymi działaniami administracji izraelskiej, a rasistowską i dyskryminującą polityką, którą praktykowano w przeszłości wobec czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych, a nawet niedawno w Republice Południowej Afryki? W kontekście tego wywodu o relacjach izraelsko-palestyńskich prezydent Turcji ocenił że jedynym rozwiązaniem problemów w tamtym regionie jest utworzenie w pełni niezależnego i niepodległego państwa palestyńskiego z zachodnią Jerozolimą jako jego stolicą.
Oprócz tego Erdogan zaapelował do muzułmanów, by ci jeszcze częściej odwiedzali Jerozolimę (jedno z najważniejszych miejsc islamu), zwłaszcza Wzgórze Świątynne, na którym mieszczą się Meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale. – My, muzułmanie, musimy jeszcze częściej pojawiać się w Jerozolimie, by okazać w ten sposób poparcie naszym braciom (Palestyńczykom – red.) – mówił prezydent Turcji. Te słowa Erdogana to po części reakcja na planowane przez Kneset (izraelski parlament – red.) zmiany w prawie. Zgodnie z nimi w Izraelu ograniczone byłyby islamskie wezwania do modlitwy – miałby być zakazane od godz. 23 w nocy do 7 rano.
Odpowiedź Izraela
Słowa Erdogana nie przeszły bez echa, zareagowały na nie władze izraelskie, które nazwały go „notorycznym łamaczem praw człowieka”. – Osoba, która systematycznie łamie prawa człowieka w swoim własnym kraju, nie powinna głosić morałów w stronę jedynej prawdziwej demokracji w tym regionie – powiedział minister spraw zagranicznych Izraela Emmanuel Nashon. – Izrael cały czas broni pełnej wolności wyznaniowej, zarówno dla żydów, muzułmanów jak i chrześcijan. Będziemy to kontynuować, niezależnie od bezpodstawnych oskarżeń – podkreślił Nashon.
Agencja Associated Press zauważa, że krytyka, jaką w stronę Izraela skierował Erdogan, była najostrzejsza od czasu, gdy w 2016 roku obydwa kraje przywróciły stosunki dyplomatyczne między sobą (dotyczyło to szczebla ambasadorów).