Polityczne trzęsienie ziemi w Kosowie. Koniec Mustafy, w czerwcu przedterminowe wybory
Zgromadzenie Kosowa, czyli parlament Kosowa, głosowało w sprawie wotum nieufności wobec rządu premiera Isiego Mustafy w środę. Zarzucano mu m.in. niedotrzymanie obietnic z okresu kampanii wyborczej, a także doprowadzanie do niepokojów społecznych. W ostatnich 18 miesiącach praca parlamentu była zakłócana przez m.in. bunty i protesty. Doszło nawet do tego, że opozycja w budynku Zgromadzenia Kosowa użyła gazu łzawiącego.
Za odwołaniem Mustafy opowiedziało się 78 parlamentarzystów spośród 120 deputowanych do Zgromadzenia Kosowa. Isi Mustafa bronił swojego rządu w parlamencie, przekonywał, że udało się mu zatrzymać rosnącego bezrobocie i utrzymać niski deficyt w finansach publicznych. Nie udało mu się jednak wybronić - wniosek o jego odwołanie poparła nawet współrządząca partia PDK. Mustafa, lider Demokratycznej Ligi Kosowa, pełnił funkcję premiera od 9 grudnia 2014 roku.
Ponieważ żadna z partii Kosowa nie wyraziła chęci do tego, by stworzyć większość parlamentarną, zgodnie z konstytucją zostaną rozpisane nowe wybory, które odbędą się w czerwcu.
Niespełna dwumilionowe, zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo, dawna serbska prowincja, ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Suwerenność Kosowa uznało ponad 111 państw na całym świecie, w tym USA i większość z państw UE (dokładnie 23). Serbia nadal traktuje Kosowo, które jest kolebką serbskiej państwowości, jako swoją prowincję i deklaruje, że nigdy nie uzna jego niepodległości.